Zwierzchnik amerykańskiej Cerkwi na Grabarce

Na zaproszenie Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego 17 sierpnia przybędzie do naszego kraju zwierzchnik amerykańskiej Cerkwi arcybiskup Tichon - poinformowała prawosławna kuria metropolitalna. Hierarcha weźmie udział m.in. w uroczystościach na Grabarce.

Będzie to pierwsza wizyta arcybiskupa Tichona w Polsce. Głównym punktem jego 6-dniowego pobytu będą cerkiewne uroczystości Przemienienia Pańskiego, które 18-19 sierpnia odbywają się w sanktuarium na św. Górze Grabarce k. Siemiatycz (Podlaskie) i rokrocznie ściągają tam tysiące wiernych z kraju i zagranicy.

W minionych latach gośćmi tych uroczystości byli najważniejsi hierarchowie Kościoła wschodniego, w tym patriarcha ekumeniczny Konstantynopola Bartłomiej I, zwierzchnik rosyjskiej Cerkwi patriarcha Cyryl czy patriarcha antiocheński Jan X.

Jak wynika z udostępnionego PAP, ramowego programu wizyty amerykańskiego metropolity, w województwie podlaskim, gdzie są największe w Polsce skupiska prawosławnych, abp Tichon odwiedzi też parafie w Hajnówce i Bielsku Podlaskim oraz monastery w Zwierkach i Supraślu. Zaplanowane ma też zwiedzanie Białowieskiego Parku Narodowego oraz wyjazd do Lublina i wizytę m.in. na Majdanku.

Cerkiew amerykańska jest jednym z piętnastu autokefalicznych lokalnych Kościołów prawosławnych (podobnie jak Cerkiew w Polsce). 52-letni Tichon, arcybiskup Waszyngtonu, metropolita całej Ameryki i Kanady jest piątym w historii zwierzchnikiem Cerkwi prawosławnej w Ameryce. Jego wyboru na biskupa synod Cerkwi prawosławnej w Ameryce dokonał w 2003 roku, a w 2012 roku hierarcha został podniesiony do godności arcybiskupa. Od ponad 5,5 roku jest zwierzchnikiem Cerkwi prawosławnej w Ameryce i Kanadzie.

Dokładnych danych co do liczby wiernych, należących do tej Cerkwi w Stanach Zjednoczonych, nie ma. Najczęściej podawana jest szacunkowa liczba ok. 1 mln osób. Źródła cerkiewne przyjmują, że wszystkich wyznawców prawosławia, pozostających w jurysdykcjach kościelnych różnych światowych patriarchatów, może być w Stanach Zjednoczonych w sumie ok. 10 mln.

W Polsce w 2003 roku przebywał z wizytą ówczesny metropolita Ameryki i Kanady abp Herman. Jesienią 2002 roku zwierzchnik Cerkwi w Polsce metropolita Sawa brał udział w uroczystościach intronizacji Hermana, które miały miejsce w Nowym Jorku.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama