Moskwa pewna swojego

Patriarcha Cyryl ma nadzieję, że większość księży pozostanie w RKP

Patriarcha Cyryl ma nadzieję, że większość księży Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego (UKP) Patriarchatu Moskiewskiego pozostanie w swoim macierzystym Rosyjskim Kościele Prawosławnym (RKP), pomimo decyzji Patriarchatu Konstantynopolskiego o przyznaniu niezależności (autokefalii) ukraińskiemu prawosławiu.

- Jestem pewien, że zdecydowana większość księży Kościoła ukraińskiego wspierała i będzie wspierać własny Kościół, będący dla nich Kościołem Matką, która ich duchowo zrodziła - powiedział rzecznik patriarchy ks. Aleksander Wołkow, dodając, że RKP wie o tym od „duchowieństwa na Ukrainie”.

Przyznał, że może dojść do pojedynczych przypadków przejść do „niekanonicznych Kościołów” [czyli do UKP Patriarchatu Kijowskiego i Autokefalicznego UKP, które wystąpiły do Konstantynopola o przyznanie autokefalii, której sprzeciwia się Moskwa - KAI], co będzie powodem do „głębokiego żalu i bólu”.

«« | « | 1 | » | »»
  • Ja
    24.10.2018 10:53
    Despert Cyryl....no tak Kosciol Konstantynopola przewodzi w milosci:) jak primus inter pares...ciezko to Rusom uznac...poprzez autokefalie utraca wiele wplywow i bogactwa na Ukrainie...nazywac Koscioly, ktore uzyskaly autokefalie od samego Konstantynopola Kosciolami niekanonicznymi to szczyt desperacji i chamstwa
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.