Wszyscy zostaliśmy odkupieni

Mszą św. w parafii pw. Zmartwychwstania Pańskiego w Wałbrzychu rozpoczął się Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan w diecezji świdnickiej.

Zakończy go w niedzielę 27 stycznia nabożeństwo ekumeniczne w świdnickiej cerkwi prawosławnej.

Tegoroczne hasło Tygodnia Modlitw zaczerpnięte zostało z Księgi Powtórzonego Prawa: „Dąż do sprawiedliwości” (Pwt 16, 20).

W materiałach przeznaczonych dla wspólnot chrześcijańskich na ten czas czytamy: „Modlitwa o jedność wymaga przejścia od rozprawiania o jedności, sprawiedliwości i miłosierdziu do działania i konkretnego zaangażowania w dzieła jedności, sprawiedliwości i miłosierdzia w naszym życiu osobistym i w życiu naszych wspólnot”.

Ks. dr hab. Jarosław Lipniak, przedstawiciel Biskupa Świdnickiego do spraw Ekumenizmu i Dialogu Międzyreligijnego, mówiąc o ekumenizmie w życiu codziennym chrześcijan, zachęca do postawy miłosierdzia i otwartości w relacjach międzyludzkich.

- Wszyscy jesteśmy usprawiedliwionymi grzesznikami, a naszym obowiązkiem jest wzajemne przebaczenie. Jak Pan nam wybaczył, tak i my mamy sobie wybaczać. W ten sposób będziemy budowali jedność. Praca nad wyjaśnieniem kwestii teologicznych jest ważna, ale nie może i nie powinna być ona nigdy przeszkodą w budowaniu wzajemnych relacji i podejmowaniu wspólnych inicjatyw, zaczynając od modlitwy, po wydarzenia kulturalne i dzieła charytatywne. Wszyscy powinniśmy sobie uświadomić, że łączy nas Pan Jezus i w Jego Imię się spotykamy - wyjaśnia  ks. Lipniak.

 

Program Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan w diecezji świdnickiej

Piątek, 18 stycznia

Godz. 9.00 Parafia pw. Zmartwychwstania Pańskiego w Wałbrzychu – Msza św. z formularza o jedność chrześcijan na rozpoczęcie Tygodnia Modlitw o Jedność.

Godz. 18.00 Parafia pw. Zesłania Ducha Świętego w Świdnicy – Msza św. z formularza o jedność chrześcijan na rozpoczęcie Tygodnia Modlitw o Jedność.

Sobota, 19 stycznia

Godz. 9.00 Parafia pw. Chrystusa Króla w Głuszycy – Msza św. z formularza o jedność chrześcijan.

Niedziela,  20 stycznia

Godz. 12.00. Parafia pw. Nawiedzenia NMP w Witoszowie Dolnym – Msza Święta pod przewodnictwem ks. prof. dra hab. Bogdana Ferdka, przedstawiciela Metropolity Wrocławskiego do spraw Ekumenizmu z homilią ks. biskupa Waldemara Pytla, Biskupa Wrocławskiego Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP.

Godz. 12.45 Parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Konarach – Msza św. z formularza o jedność chrześcijan.

Godz. 17.00 Katedra pw. Świętych Stanisława i Wacława w Świdnicy – Nieszpory ekumeniczne pod przewodnictwem ks. biskupa Ignacego Deca, Biskupa Świdnickiego z homilią ks. biskupa Waldemar Pytla, Biskupa Diecezji Wrocławskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.

Poniedziałek, 21 stycznia

Godz. 9.00 Parafia pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej Nowej Rudzie-Słupcu – Msza św. z formularza o jedność chrześcijan.

Godz. 18.00 – Parafia pw. św. Matki Bożej Królowej Polski i św. Maternusa w Stroniu Śląskim – Msza św. z formularza o jedność chrześcijan.

Wtorek, 22 stycznia

Godz. 18.00 – Parafia pw. św. Michała Archanioła w Bystrzycy Kłodzkiej – Msza św. z formularza o jedność chrześcijan.

Środa, 23 stycznia

Godz. 7.30 – Parafia pw. Wniebowzięcia NMP w Bystrzycy Górnej – Msza św. z formularza o jedność chrześcijan.

Czwartek, 24 stycznia

Godz. 7.00 – Wyższe Seminarium Duchowne w Świdnicy – nabożeństwo ekumeniczne pod przewodnictwem ks. dra hab. Jarosława Lipnicka, przedstawiciela Biskupa Świdnickiego do spraw Ekumenizmu i Dialogu Międzyreligijnego z homilią ks. Witalija Demianetsa z Kościoła Greckokatolickiego.

Godz. 17.00 – Ewangelicki Kościół Pokoju w Świdnicy – nabożeństwo ekumeniczne pod przewodnictwem ks. biskupa Waldemara Pytla, Biskupa Diecezji Wrocławskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, z homilią biskupa Włodzimierza Juszczaka, Biskupa Eparchii Wrocławsko-Gdańskiej Kościoła Greckokatolickiego.

Piątek, 25 stycznia

Godz. 18.00 – Bazylika pw. świętych Apostołów Piotra i Pawła w Strzegomiu – Msza św. na zakończenie Tygodnia Modlitw o jedność chrześcijan.

Niedziela, 27 stycznia

Godz. 17.00 – prawosławna parafia pw. św. Mikołaja Cudotwórcy w Świdnicy – nabożeństwo ekumeniczne pod przewodnictwem ks. dra Piotra Nikolskiego.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Reklama

Reklama

Reklama