Przedstawiciele Kościołów chrześcijańskich oraz gminy żydowskiej czytali wspólnie fragment Starego Testamentu, uznawany jedynie w prawosławiu.
Już po raz jedenasty Beskidzkie Radio Katolickie "Anioł Beskidów" i Książnica Beskidzka w Bielsku-Białej, zorganizowały - w ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan - głośne czytanie Biblii, do którego zaproszono 24 lektorów. Wśród nich byli duchowni i świeccy: katoliccy, luterańscy, prawosławni, baptystyczni oraz przedstawicielka gminy wyznaniowej żydowskiej, prezydent, starosta, przedstawiciele różnych zawodów, grup i organizacji działających w mieście. Jeden z fragmentów odczytano w języku ukraińskim, inny - z użyciem alfabetu Braille’a.
Ks. Jacek M. Pędziwiatr /Foto Gość
Do Książnicy przybyli lektorzy oraz słuchacze wspólnego czytania Biblii
Do wspólnego czytania wybrano Trzecią Księgę Machabejską. W kanonie biblijnym mają ją jedynie prawosławni. Wszyscy pozostali uznają ją za księgę apokryficzną.
Jedynie prawosławni uznają Trzecią Księgę Machabejską za natchnioną. Opisuje ona prześladowanie Żydów zamieszkujących Egipt w dobie Ptolemeuszy. Pomysłodawcą jej lektury był biskup bielsko-żywiecki Roman Pindel. W okolicznościowym słowie przypomniał, że w ubiegłym roku ukazała się Biblia Ekumeniczna - wynik pracy biblistów różnych wyznań, która zawiera tłumaczenie uzgodnione przez zwierzchników dziesięciu Kościołów i związków wyznaniowych.
Ks. Jacek M. Pędziwiatr /Foto Gość
W maratonie uczestniczą przedstawiciele różnych wyznań
- Nie jest mi znane podobne osiągnięcie, nawet w krajach tak zróżnicowanych pod względem wyznaniowym, jak Niemcy, Szwajcaria, Węgry, Rumunia czy Stany Zjednoczone - wyjaśnia bp R. Pindel i dodaje, że kolejnym powodem takiego wyboru lektury biblijnej jest podkreślenie obecności liturgii prawosławia w Bielsku-Białej.
Ks. Jacek M. Pędziwiatr /Foto Gość
Dyrektor Książnicy Bogdan Kocurek z chlebem pojednania
Spotkanie zakończyło wspólne ekumeniczne błogosławieństwo duchownych trzech wyznań: katolickiego, ewangelickiego i prawosławnego. Każdy z lektorów otrzymał z rąk dyrektora Książnicy Bogdana Kocurka mały bochenek - chleb pojednania. Maratonowi towarzyszyła wystawa „Biblia - najważniejsza księga świata”, ukazującą przykłady pisma klinowego, papirusów, pergaminów oraz reprinty wiekowych edycji Biblii od czasów Gutenberga, aż po obecne wydania.
Ks. Jacek M. Pędziwiatr /Foto Gość
Czytaniu Pisma św. towarzyszyła wystawa biblijna
Ekumeniczny maraton biblijny w Tygodniu Modlitw o Jedność Chrześcijan Książnica Beskidzka w Bielsku-Białej i Beskidzkie Radio Katolickie „Anioł Beskidów” organizują już po raz jedenasty. Do tej pory wspólnie odczytano w całości lub fragmentach Księgi Rodzaju, Wyjścia, Koheleta, Ewangelii, Dziejów Apostolskich i listów św. Pawła.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Od 2023 r. to społeczność żydowska była najczęściej atakowaną grupą wyznaniową.
Według gazety Mosaico CSI, rozkaz dyktatury został wykonany w nocy 28 stycznia.
W zeszłym roku z takiej możliwości skorzystała rekordowa ilość par.