Ukraina: Kościoły wschodnie przygotowują się do Wielkanocy

Liturgia cerkiewna krok za krokiem przygotowuje wiernych do Świąt Wielkanocnych, które w kalendarzu Kościołów wschodnich, przypadają w tym roku w najbliższą niedzielę.

Bieżący tydzień jest dla katolików obrządku wschodniego na Ukrainie, a także dla wyznawców prawosławia czasem wielkotygodniowej zadumy. 

W tradycji Kościoła greckokatolickiego na Ukrainie Wielki Czwartek jest dniem, kiedy to podczas wieczornego nabożeństwa czyta się dwanaście fragmentów Ewangelii, które mówią o męce i śmierci krzyżowej Jezusa. Natomiast w Wielki Piątek wystawiana jest w cerkwiach «Płaszczenica», czyli ikona przedstawiająca Jezusa leżącego w grobie. Odprawiana jest także tzw. Jutrznia Jerozolimska. Mówi o. Justyn Bojko, z lwowskiego klasztoru ojców studytów:   

„W Kościele wschodnim cały tydzień przygotowujemy się do Wielkanocy. Nazywamy go «tyżeń strasnyj» (bolesny tydzień). Medytujemy wówczas mękę Pana Jezusa. Wszystkie wydarzenia jakie w tych dniach przeżywamy, pokazują nam obraz Syna Bożego, który został przez wszystkich porzucony”.

Zwieńczeniem Wielkiego Tygodnia w Kościele wschodnim będzie Wielka Sobota i oznajmienie wiernym, że Chrystus zmartwychwstał. Symbolicznym tego wyrazem, będzie zmiana szat liturgicznych, z czerwonych na złote lub białe. Dokona się to na oczach wiernych obecnych w cerkwi na liturgii.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama