Nowy przewodniczący Papieskiej Rady Popierania Jedności Chrześcijan abp Kurt Koch dostrzega blokady w dialogu między Kościołami. W wywiadzie dla szwajcarskiego dziennika "Neue Zürcher Zeitung" z 16 lipca zwrócił uwagę, że "każdy Kościół ulega pokusie uznawania własnej wizji jedności za cel ekumenizmu”. Zamiast tego potrzebna jest "wspólna wizja jedności Kościoła" – zaznaczył hierarcha.
60-letni obecnie Szwajcar podkreślił, że ekumenizmu nie da się uniknąć. "Z powodu tego, że chrześcijanie nie mogą mówić jednym głosem, cierpi głoszenie Ewangelii" – powiedział nowy przewodniczący Rady. Wezwał do większej współpracy w życiu codziennym Kościołów. Jako przykład wymienił większe wspólne zaangażowanie na płaszczyźnie społecznej i kształcenia dorosłych.
Jednocześnie zaznaczył, że za wcześnie jest jeszcze myśleć o wstąpieniu Kościoła katolickiego do Światowej Rady Kościołów. "To byłby choćby wielki problem natury liczbowej" – przyznał abp Koch i przypomniał, że do Rady należy wiele liczbowo niewielkich Kościołów. "Czy byłoby dobre dla ekumenizmu, gdyby Kościół katolicki miał tak dużą przewagę liczbową?" – zapytał retorycznie szwajcarski hierarcha kurialny.
Światowa Rada Kościołów zrzesza obecnie 349 Kościołów i wspólnot kościelnych protestanckich, anglikańskich, prawosławnych, wschodniochrześcijańskich i starokatolickich z ponad 110 krajów. Wszystkie one liczą ok. 560 milionów chrześcijan.
Urodzony 15 marca 1950 w Emmenbrücke Kurt Koch przyjął święcenia kapłańskie 20 czerwca 1982. Jest doktorem teologii. 21 sierpnia 1995 Jan Paweł II mianował go biskupem jego rodzinnej diecezji bazylejskiej. Nastąpiło to w trudnej dla diecezji sytuacji, gdy jego poprzednik – Hansjörg Vogel musiał odejść, gdyż okazało się, że w niedługim czasie zostanie ojcem dziecka. Sakry nowemu biskupowi udzielił 6 stycznia 1996 w Watykanie Jan Paweł II.
Bp Koch zasłynął m.in. ze sprzeciwu wobec budowy w Szwajcarii minaretów. Bronił również schorowanego papieża Wojtyły przed atakami szwajcarskich intelektualistów i teologów, którzy domagali się jego ustąpienia z powodu choroby. W latach 2007-10 był przewodniczącym Konferencji Episkopatu Szwajcarii.
1 lipca br. Benedykt XVI mianował biskupa Bazylei przewodniczącym Papieskiej Rady Popierania Jedności Chrześcijan na miejsce kard. Waltera Kaspera, który ze względu na wiek odszedł na emeryturę. Jednocześnie papież wyniósł szwajcarskiego hierarchę do godności arcybiskupa.
W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.
Ciąg dalszy kampanii reżimu prezydenta Daniela Ortegi przeciwko Kościołowi katolickiemu.
Podczas liturgii odczytano Przesłanie Soboru Biskupów z okazji 100-lecia autokefalii.
W Białymstoku odbył się z tej okazji koncert dzieł muzyki cerkiewnej w wykonaniu stuosobowego chóru.