W dialogu Kościołów istnieją blokady

Nowy przewodniczący Papieskiej Rady Popierania Jedności Chrześcijan abp Kurt Koch dostrzega blokady w dialogu między Kościołami. W wywiadzie dla szwajcarskiego dziennika "Neue Zürcher Zeitung" z 16 lipca zwrócił uwagę, że "każdy Kościół ulega pokusie uznawania własnej wizji jedności za cel ekumenizmu”. Zamiast tego potrzebna jest "wspólna wizja jedności Kościoła" – zaznaczył hierarcha.

60-letni obecnie Szwajcar podkreślił, że ekumenizmu nie da się uniknąć. "Z powodu tego, że chrześcijanie nie mogą mówić jednym głosem, cierpi głoszenie Ewangelii" – powiedział nowy przewodniczący Rady. Wezwał do większej współpracy w życiu codziennym Kościołów. Jako przykład wymienił większe wspólne zaangażowanie na płaszczyźnie społecznej i kształcenia dorosłych.

Jednocześnie zaznaczył, że za wcześnie jest jeszcze myśleć o wstąpieniu Kościoła katolickiego do Światowej Rady Kościołów. "To byłby choćby wielki problem natury liczbowej" – przyznał abp Koch i przypomniał, że do Rady należy wiele liczbowo niewielkich Kościołów. "Czy byłoby dobre dla ekumenizmu, gdyby Kościół katolicki miał tak dużą przewagę liczbową?" – zapytał retorycznie szwajcarski hierarcha kurialny.

Światowa Rada Kościołów zrzesza obecnie 349 Kościołów i wspólnot kościelnych protestanckich, anglikańskich, prawosławnych, wschodniochrześcijańskich i starokatolickich z ponad 110 krajów. Wszystkie one liczą ok. 560 milionów chrześcijan.

Urodzony 15 marca 1950 w Emmenbrücke Kurt Koch przyjął święcenia kapłańskie 20 czerwca 1982. Jest doktorem teologii. 21 sierpnia 1995 Jan Paweł II mianował go biskupem jego rodzinnej diecezji bazylejskiej. Nastąpiło to w trudnej dla diecezji sytuacji, gdy jego poprzednik – Hansjörg Vogel musiał odejść, gdyż okazało się, że w niedługim czasie zostanie ojcem dziecka. Sakry nowemu biskupowi udzielił 6 stycznia 1996 w Watykanie Jan Paweł II.

Bp Koch zasłynął m.in. ze sprzeciwu wobec budowy w Szwajcarii minaretów. Bronił również schorowanego papieża Wojtyły przed atakami szwajcarskich intelektualistów i teologów, którzy domagali się jego ustąpienia z powodu choroby. W latach 2007-10 był przewodniczącym Konferencji Episkopatu Szwajcarii.

1 lipca br. Benedykt XVI mianował biskupa Bazylei przewodniczącym Papieskiej Rady Popierania Jedności Chrześcijan na miejsce kard. Waltera Kaspera, który ze względu na wiek odszedł na emeryturę. Jednocześnie papież wyniósł szwajcarskiego hierarchę do godności arcybiskupa.

«« | « | 1 | » | »»
 • katolik
  19.07.2010 16:53
  "Zobaczyłam znowu nowy i dziwny Kościół, który oni próbowali zbudować. Nie było w nim nic świętego... Ludzie miesili chleb w krypcie poniżej... ale on nie podnosił się, ani oni nie otrzymywali Ciała Naszego Pana, ale tylko chleb. Ci, którzy byli w błędzie przez nich niezawinionym i którzy pobożnie i płomiennie pragnęli Ciała Jezusa otrzymywali pocieszenie duchowe, ale nie działo się to przez przyjmowanie Komunii. Wtedy mój Przewodnik (Jezus) powiedział: TO JEST BABEL".
  Anna Katarzyna Emmerich
  Ponieważ żyjemy w czasach ostatecznych, ostrzegam zabłąkanych ludzi przed fałszywymi nauczycielami. Kto nie boi się prawdy może skorzystać.
  http://tradycja-2007.blog.onet.pl/
  Warto poświęcić trochę czasu dla wieczności.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.