Ukraina: zapowiedź duszpasterskiej ofensywy

Patriarcha Cyryl zamierza odwiedzać Ukrainę co roku. Taką zapowiedź ogłosił rzecznik patriarchatu moskiewskiego w związku z wizytą głowy rosyjskiego prawosławia w Kijowie.

Po raz pierwszy od 19 lat moskiewski hierarcha przewodniczył wczoraj posiedzeniu Świętego Synodu w historycznym soborze św. Zofii – pierwszej katedry Rusi. Wizyta patriarchy Moskwy i Wszechrusi spotkała się co prawda z protestami zwolenników niezależności Ukrainy i tamtejszego prawosławia. Niemniej rozdrobniony charakter zakazanych zresztą incydentów został skwitowany przez patriarchat określeniem „mijająca moda na rozłam” i uznany za prognostyk stopniowego powrotu wiernych do „kanonicznej” Cerkwi. Taki też cel będą miały zapewne doroczne wizyty moskiewskiego patriarchy, który zamierza odwiedzać przy okazji dwie bądź trzy ukraińskie eparchie podlegające jego jurysdykcji.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.