Miasto przygotowuje się na przyjęcie młodych z całej Europy.
W stolicy Dolnego Śląska około tysiąca wolontariuszy przygotowuje się na przyjęcie jutro rano około 20 tys. swoich rówieśników z całej Europy. O znaczeniu ich zaangażowania mówi brat Maciej z Taizé. „Będą się zajmowali wieloma sprawami, od rzeczy zwykłych, jak wydawanie posiłków, sprzątanie, po rzeczy szczególne, jak organizowanie modlitw, spotkań w kościołach. Jest to naprawdę ważne, aby oni byli, bo to spotkanie jest dla nich, ale też organizowane przez nich” – powiedział brat Maciej. Dzisiaj wolontariusze przygotowywali się do swoich zadań, jakie będą wypełniali podczas spotkania.
W przyjęcie młodych angażuje się nie tylko ponad sto parafii katolickich archidiecezji wrocławskiej, ale także diecezja wrocławsko-gdańska Kościoła greckokatolickiego oraz parafia ewangelicko-luterańska. Mówi ks. Jacek Froniewski – kanclerz kurii metropolitalnej wrocławskiej: „W kościele luterańskim jak i katedrze greckokatolickiej będą w czasie spotkania modlitwy południowe. Myślę, że to będzie bardzo ciekawe doświadczenie dla naszych gości, którzy tu przyjadą. Będą też mogli zobaczyć Polskę, jako kraj wielowyznaniowy. Te wspólnoty będą też oferować miejsca na różne warsztaty, które są proponowane w czasie spotkania”.
Braci z Taizé i wszystkich uczestników wrocławskiego spotkania pozdrowił prezydent Andrzej Duda. W specjalnym przesłaniu przypomniał, że po raz piąty Europejskie Spotkanie Młodych odbywa się w Polsce. Nawiązał także do obchodzonej w kończącym się roku 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Przypomniał, że założyciel Taizé, brat Roger bardzo boleśnie przeżywał tragedię naszego narodu, a wkrótce zainicjował dzieło swojego życia - formułę życia wspólnego, która miała służyć zbliżeniu, lepszemu wzajemnemu poznaniu i pojednaniu podzielonych chrześcijan. Zaznaczył, że Wspólnota Taizé stała się symbolem nadziei dla wszystkich, którzy zabiegają o sprawiedliwy i trwały ład pokojowy na naszym kontynencie i w całym świecie. Prezydent Duda podziękował uczestnikom wrocławskiego spotkania za ich entuzjazm i wspaniałą postawę wiary.
W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.
Podczas liturgii odczytano Przesłanie Soboru Biskupów z okazji 100-lecia autokefalii.
W Białymstoku odbył się z tej okazji koncert dzieł muzyki cerkiewnej w wykonaniu stuosobowego chóru.