Patriarcha Cyryl o wolności w Bogu

W wigilię uroczystości Zaśnięcia Matki Bożej patriarcha Moskwy i Wszech Rusi Cyryl odwiedził monaster Narodzenia Dziewicy Maryi w Zadońsku w okręgu lipieckim. W monasterze przechowywane są relikwie Tichona Zadońskiego, mnicha cieszącego się wielkim kultem wśród wiernych rosyjskiego prawosławia.

Zwracając się do kilkutysięcznej rzeszy wiernych patriarcha Cyryl podkreślił znaczenie cnót pokory i prostoty, jakie cechowały św. Tichona, zwłaszcza w ostatnich latach jego życia. „Czasami święty słyszał wypowiadane pod swoim adresem obraźliwe słowa, które nie odbierały mu wewnętrznego pokoju. On modlił się i pisał święte księgi w swojej pustelni, nie zwracając uwagi na piastowane przez siebie godności kościelne, przyjmując spokojnie upokorzenia” – powiedział zwierzchnik rosyjskiego prawosławia. Patriarcha wskazał go jako przykład dla współczesnych ludzi. Zaznaczył, że „wielu znajdujących się u szczytów sławy, zajmujących eksponowane stanowiska, słysząc nawet lekkie uwagi krytyczne pod swoim adresem obraża się, traci pokój wewnętrzny, wpada w gniew”. Patriarcha podkreślił, że „naprawdę szczęśliwymi i wolnymi są tylko ci, którzy wypełniają przykazania Boże, tak jak wypełniła je Bogarodzica”.

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.