Za blisko katolików?

Patriarcha Cyryl tłumaczy się przed swoimi wiernymi ze zbliżenia z katolikami.

Przed wyjazdem do Francji i Szwajcarii patriarcha moskiewski Cyryl odpowiedział na pojawiające się wśród rosyjskich prawosławnych krytyki jego nadmiernego zdaniem niektórych zbliżenia z katolikami. Zapewnił wiernych, że z tą współpracą nie wiążą się ustępstwa doktrynalne.

Cyryl I oznajmił, że nieporozumienia dotyczące współpracy z katolikami mają źródło w niedostatecznym informowaniu przez media o charakterze tej współpracy. Podkreślił, że historia wzajemnych kontaktów obciążona jest, jak stwierdził, „działaniami unitów, od których ucierpieli liczni prawosławni na Ukrainie, co budzi słuszny niepokój wielu parafian prawosławnych”.

Zwierzchnik rosyjskiego prawosławia zaznaczył, że nikt nie próbuje ukrywać ani łagodzić istniejących różnic doktrynalnych. „Współpracując z katolikami zachowujemy tożsamość doktrynalną i nie próbujemy zmieniać się nawzajem, ale zmieniać otaczający nas świat, cierpiący wskutek niesprawiedliwości i deptania godności człowieka” – stwierdził patriarcha moskiewski i dodał: „Współpracując z katolikami wspólnie przeciwstawiamy się niszczeniu tradycyjnych wartości rodzinnych oraz próbom narzucania wojującej sekularyzacji, zagrażającej tożsamości chrześcijan”.  

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...
 • Pan Mechanik
  06.12.2016 19:28
  Cóż... Franciszek też ciągle zbiera baty od katolików, że się zadaje z prawosławnymi, protestantami, ateistami...
 • Atimeres
  06.12.2016 21:16
  A miało być tak ładnie,
  bowiem kiedyś było "Primus inter pares"
  A teraz zanosiło się, że będzie: "Duo primi inter pares"
 • MarcinGąbka
  07.12.2016 02:37
  "Nie próbujemy zmieniać się nawzajem, ale zmieniać otaczający nas świat."
  I w tym tkwi cały problem. Zmianę należy zacząć od siebie, nie od świata. Kościół nie jest w stanie zmienić świata, póki sam nie będzie jednością!
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.