Wobec pandemii koronawirusa Kościoły chrześcijańskie na całym świecie wezwały do wspólnej modlitwy 25 marca o godz. 12. Papież Franciszek zaproponował, aby w tym czasie wierni wszystkich wyznań odmówili modlitwę „Ojcze nasz”.
Papieską inicjatywę wsparła Światowa Rada Kościołów (ŚRK) w Genewie. Zjednoczona modlitwa w trudnym czasie przypomni nam, że „jesteśmy jedną rodziną ludzką”, jak stwierdził sekretarz generalny ŚRK ks. Olav Fykse Tveit.
„Chcemy błagać o miłosierdzie dla ludzkości ciężko doświadczonej pandemią koronawirusa. A czynimy to razem, chrześcijanie wszystkich Kościołów i każdej ze wspólnot, każdego wieku, języka i narodu” – powiedział Ojciec Święty we wprowadzeniu do modlitwy „Ojcze nasz” odmawianą z jego inicjatywy 25 marca. Po niej papieski wikariusz dla Państwa Watykańskiego i archiprezbiter bazyliki św. Piotra, kard. Angelo Comastri przewodniczył w modlitwie „Anioł Pański” oraz nabożeństwu różańcowemu.
Poniżej słowa Ojca Świętego w tłumaczeniu na język polski:
Drodzy bracia i siostry,
Dzisiaj my, wszyscy chrześcijanie świata wyznaczyliśmy sobie spotkanie, by wspólnie odmówić „Ojcze nasz”, modlitwę, której nauczał nas Jezus.
Jako ufne dzieci zwracamy się do Ojca. Czynimy to każdego dnia, kilka razy dziennie, ale w tej chwili chcemy błagać o miłosierdzie dla ludzkości ciężko doświadczonej pandemią koronawirusa. A czynimy to razem, chrześcijanie wszystkich Kościołów i każdej ze wspólnot, każdej tradycji, każdego wieku, języka i narodu.
Modlimy się za chorych i za ich rodziny; za pracowników służby zdrowia i tych, którzy im pomagają; za władze, służby porządkowe i wolontariuszy; za duchownych naszych wspólnot.
Wielu z nas obchodzi dzisiaj Wcielenie Słowa w łonie Dziewicy Maryi, kiedy w Jej pokornym i całkowitym „niech mi się stanie” odzwierciedliło się „Oto jestem" Syna Bożego. Także i my z całkowitą ufnością powierzamy się w Boże ręce i modlimy się jednym sercem i jedną duszą:
„Ojcze nasz...”
Wieczorem 27 marca w szczególnej ceremonii na opustoszałym placu św. Piotra papież Franciszek będzie wzywał Bożej pomocy w obecnej, dramatycznej sytuacji. Podczas tej modlitwy papież udzieli błogosławieństwa „Urbi et orbi” (Miastu i światu), którego tradycyjnie udziela w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego, w Boże Narodzenie oraz bezpośrednio po wyborze na papieża.
Na chwilę obecną nie wiadomo, czy dokonano również aresztowań.
Odnotowano też wzrost dyskryminacji wyznawców Chrystusa w miejscach pracy.