Patriarcha chciałby polecieć w kosmos

Patriarcha moskiewski i Wszechrusi Cyryl chciałby polecieć w kosmos – podał rosyjski dziennik „Izwiestia”, powołując się na szefa rosyjskiej Federalnej Agencji Kosmicznej (Roskosmos) Anatolija Pierminowa.

Według niego zwierzchnik Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego (RKP) latał już myśliwcem MiG-29, „wykonując wszystkie figury wyższego pilotażu”.

Z kolei sekretarz prasowy patriarchy ks. protojerej Władimir Wigilański powiedział temuż dziennikowi, że współczesny sprzęt raczej nie pozwoli na dokonanie takiego lotu. „Patriarcha ma 64 lata, a istnieją ograniczenia związane z wiekiem, chyba że dojdzie do awarii technicznej” – stwierdził duchowny.

Z drugiej strony eksperci zwracają uwagę, że możliwości takiego lotu ogranicza nie tyle wiek, ile przede wszystkim stan zdrowia. Przypominają, że pierwszy w historii turysta kosmiczny (w dniach 28 kwietnia-6 maja 2001), amerykański milioner Dennis Tito miał w chwili lotu prawie 61 lat (urodził się 8 VIII 1940).

Skądinąd wiadomo, że obecny patriarcha aktywnie uprawiał sport, zwłaszcza narciarstwo. W 1999, jeszcze jako metropolita smoleński i kaliningradzki, latał myśliwcem MiG-29 i otrzymał odpowiednie zaświadczenie. Służba prasowa rosyjskich sił powietrznych wyjaśniła w związku z tym, że wojsko nie wydaje takich dokumentów, zresztą nie praktykuje się również lotów osób cywilnych samolotami wojskowymi. Jednocześnie zaznaczono, że obecnie jest wiele firm prywatnych, świadczących tego rodzaju usługi za odpowiednią opłatą.

I rzeczywiście, w internecie pojawiają się propozycje lotów myśliwcami – kosztują one średnio pół miliona rubli. Przedstawiciele takich firm twierdzą, że program lotu jest dość elastyczny i układa go pilot zależnie od samopoczucia pasażera. Jeśli czuje się on dobrze i chce doświadczyć różnych figur, pilot będzie je wykonywał, jeśli zaś klient odczuwa jakieś problemy zdrowotne, lot myśliwcem będzie się odbywał bez przeciążeń – obiecują firmy przewozowe.

Należy zaznaczyć, że nie tylko patriarcha pasjonuje się lotami w kosmos, ale także sami kosmonauci wykazują zainteresowanie życiem duchowym. Kilka dni temu zwierzchnik RKP poświęcił świątynię prawosławną w Gwiezdnym Miasteczku, gdzie przechodzą przeszkolenie przyszli zdobywcy kosmosu. W nabożeństwie z tej okazji wzięli udział zarówno szefowie Roskosmosu, jak i niektórzy lotnicy. Patriarcha podziękował zwłaszcza kosmonautom starszego pokolenia: Walentinie Tierieszkowej i Aleksiejowi Leonowowi, od których – jak powiedział „rozpoczęły się kontakty tego środowiska z Kościołem”. „Dobrze pamiętamy te pierwsze kroki i jesteśmy wam wdzięczni za to, że je zrobiliście” – dodał Cyryl.

Proboszczem cerkwi w Gwiezdnym Miasteczku został ihumen Hiob, któremu zwierzchnik RKP na pamiątkę konsekracji przekazał ikonę świętego prawowiernego księcia Aleksandra Newskiego. Poza tym osobom najbardziej zasłużonym przy budowie świątyni wręczył wysokie nagrody kościelne; Order Czcigodnego Sergiusza Radoneskiego 3. klasy otrzymał dowódca oddziału kosmonautów, lotnik-kosmonauta, bohater Rosji Jurij Łonczakow.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama