Parlament Europejski wstrząśnięty

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek wezwał Unię Europejską, aby jednym z kluczowych tematów jej obrad stało się bezpieczeństwo chrześcijan w Iraku.

Jerzy Buzek uważa, że grupy fundamentalistyczne usiłują podzielić społeczeństwo tego kraju, którego – od 2 tysięcy lat – integralną częścią są chrześcijanie.

– Parlament Europejski jest głęboko wstrząśnięty ostatnimi atakami na chrześcijan – powiedział Buzek. Przypomniał, że z braku bezpieczeństwa chrześcijanie są zmuszani do opuszczania kraju, a około pół miliona chrześcijan Iraku musiało szukać schronienia w innych krajach.

Od rządu w Bagdadzie Buzek zażądał równych praw dla wszystkich obywateli, dla wyznawców wszystkich religii.

Przewodniczący Jerzy Buzek spotkał się 14 grudnia z biskupami irackimi w Strasburgu, a po spotkaniu wyraził swoje zdecydowane poparcie dla dziłań zmierzających do zapewnienia bezpieczeństwa mieszkającym w Iraku chrześcijanom.

W skład delegacji biskupów wchodzili m.in., syryjsko-katolicki arcybiskup Mosulu, Basile Georges Casmoussa, syro-katolicki arcybiskup Bagdadu, Athanase Matti Shaba Matoka i chaldejski biskup pomocniczy w stolicy Iraku, Shlemon Warduni. Obecny był także sekretarz generalny Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE), ks. Piotr Mazurkiewicz

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama