Napięcia rząd-Kościół w sprawie tajemnicy spowiedzi we Francji

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Francji, arcybiskup Éric de Moulins-Beaufort, został wezwany przez ministra spraw wewnętrznych Géralda Darmanina na początku przyszłego tygodnia „do wyjaśnienia swoich uwag” na temat tajemnicy spowiedzi – poinformowała agencja AFP

Arcybiskup Reims oświadczył w środę, dzień po opublikowaniu raportu Niezależnej Komisji ds. Wykorzystywania Seksualnego w Kościele (CIASE), że tajemnica spowiedzi jest „silniejsza niż prawa Republiki”. Jednak jednocześnie stwierdził, że szuka alternatywy dla zniesienia tej tajemnicy. „Musimy znaleźć sposób, aby uczynić to inaczej” – powiedział, dodając, że francuski episkopat przyjrzy się bardzo uważnie rekomendacji CIASE”. Zaleciła ona między innymi władzom kościelnym, by przekazały spowiednikom i wiernym jasne przesłanie o obowiązku spowiednika zgłaszania władzom sądowym i administracyjnym przypadków przemocy seksualnej wobec osoby małoletniej lub bezradnej.

„Nie możemy przeciwstawiać tajemnicy spowiedzi prawom Republiki, gdyż te nie nakazują jej znoszenia” – powiedział abp de Moulins-Beaufort. Prawo kanoniczne, które nakłada na księży tajemnicę spowiedzi jako zasadę absolutną i nienaruszalną (…) nie jest zatem sprzeczne z francuskim prawem karnym” – stwierdził w oświadczeniu wydanym w środę wieczorem.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama