Pentekostalne kościoły w Zimbabwe przeciw szczepioniom

W Zimbabwe trwają kampanie prowadzone przez grupy członków kościołów pentekostalnych, aby przekonywać wiernych, by ci nie ulegali dezinformacji na temat szczepionek przeciw Covid.

„Ludzie otrzymują wprowadzające w błąd informacje, zwłaszcza z mediów społecznościowych, na temat szczepień” – zwraca uwagę działaczka Yvonne Binda, z Seke, około 40 kilometrów (25 mil) od Harare.

Sceptyczne wobec szczepień, jak i generalnie do współczesnej medycyny,  są najbardziej grupy apostolskie, gdzie występuje synkretyzm wierzeń tradycyjnych i chrześcijaństwa.

Wielu wyznawców wierzy nie tylko w modlitwę, ale i magiczną rozumie moc wody święconej oraz namaszczonych kamieni, mających odeprzeć lub leczyć choroby. Kościoły te trzymają się doktryny, wymagającej, aby wyznawcy unikali opieki medycznej, a zamiast tego szukali uzdrowienia poprzez swoją wiarę.

Choć niewiele jest szczegółowych badań nad kościołami zielonoświątkowymi w Zimbabwe, to UNICEF szacuje że jest to ok. 2,5 miliona wyznawców w 15-milionowym kraju.

Obecnie prawie 1000 członków różnych z grup religijnych zwerbowanych przez rząd Zimbabwe i UNICEF, stara się poprzez kampanie informacyjne zmienić nastawienie do szczepionek wewnątrz własnych kościołów.

Zimbabwe w pełni zaszczepiło 15% swojej populacji. 

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama