Katedra Teologii Prawosławnej Uniwersytetu w Białymstoku obchodziła w sobotę swoje święto. Jest jedyną tego typu placówką akademicką w kraju. Od 12 lat prowadzi badania naukowe, zajęcia dydaktyczne, prowadzi też działalność wydawniczą.
Z okazji święta liturgii w cerkwi Św. Mikołaja w Białymstoku przewodniczył prawosławny metropolita warszawski i całej Polski Sawa, który jest kierownikiem Katedry Teologii Prawosławnej Uniwersytetu w Białymstoku.
Święto katedry obchodzone jest zawsze 12 lutego. Jak przypomniał w sobotę metropolita Sawa jest to bowiem dzień poświęcony w Cerkwi trzem wielkim hierarchom: Bazylemu Wielkiemu, Janowi Złotoustemu, zwanemu też Chryzostomem, i Grzegorzowi Teologowi. Są oni patronami katedry. "To święto przede wszystkim teologów" - powiedział metropolita Sawa. Dodał, że patronowie katedry przed wiekami "pracowali na rzecz dobra ducha i intelektu, rozumu, dla kultury i duchowości ludzkości".
Metropolita Sawa powiedział podczas uroczystości, że oczekiwaniem i życzeniem obu istniejących na Uniwersytecie w Białymstoku katedr teologicznych: prawosławnej i katolickiej (katolicką kieruje metropolita białostocki abp Edward Ozorowski-PAP) jest, by na ich bazie powstał wydział teologiczny, bo takie były zamiary od momentu powoływania tych katedr. Podkreślał, że senat uczelni i jej rektor powinni mieć świadomość, że jeżeli uczelnia chce być "wolnym uniwersytetem musi rozwijać obie katedry teologii".
Prorektor ds. dydaktycznych i studenckich Uniwersytetu w Białymstoku dr hab. Elżbieta Awramiuk powiedziała PAP, że na razie powołanie wydziału teologii nie jest możliwe, nie są bowiem wciąż spełnione formalne warunki, m.in. odpowiednia liczba samodzielnych pracowników naukowych. Nie ma więc możliwości powołania kierunku teologia. Zaznaczyła jednak, że uczelnia jest zainteresowana większym wykorzystaniem potencjału obu katedr. Pracownicy katedr mają od nowego roku akademickiego prowadzić zajęcia na nowym kierunku - filozofii.
Międzywydziałowa Katedra Teologii Prawosławnej Uniwersytetu w Białymstoku oficjalnie rozpoczęła działalność w marcu 1999 roku. Współpracuje z placówkami naukowymi za granicą, m.in. w Grecji, Francji i Stanach Zjednoczonych.
Organizuje konferencje naukowe, kursy doskonalące dla nauczycieli religii prawosławnej, podyplomowe studium teologii prawosławnej oraz otwarte wykłady z cyklu "Wszechnica Kultury Prawosławnej". Metropolita Sawa powiedział w sobotę, że studium teologiczne ukończyło do tej pory 222 osoby i ocenił, że to dużo. Przypomniał, że katedra wydaje też własne roczniki naukowe.
Wielu pracowników katedr równocześnie wykłada też m.in. w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie lub stołecznym Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.
Ciąg dalszy kampanii reżimu prezydenta Daniela Ortegi przeciwko Kościołowi katolickiemu.
Podczas liturgii odczytano Przesłanie Soboru Biskupów z okazji 100-lecia autokefalii.
W Białymstoku odbył się z tej okazji koncert dzieł muzyki cerkiewnej w wykonaniu stuosobowego chóru.