Irlandzcy katolicy i anglikanie wspólnie apelują do patriarchy o sprzeciw wobec wojny.
Zwierzchnik Kościoła anglikańskiego wezwał patriarchę Cyryla, by jak on publicznie opowiedział się za pokojem i zawieszeniem broni na Ukrainie. Moskiewski patriarcha odbył wczoraj wirtualne spotkanie nie tylko z Papieżem Franciszkiem, ale również z arcybiskupem Canterbury. Postawa Cyryla budzi konsternację wśród chrześcijan na całym świecie. Jego słowa i gesty jednoznacznie pokazują, że popiera on rosyjską inwazję na Ukrainie, co więcej nadaje jej charakter „wojny metafizycznej”.
Jak podaje komunikat prasowy Wspólnoty Anglikańskiej, abp Justin Welby wyraził poważne zaniepokojenie wojną na Ukrainie, wezwał do zakończenia walk, podkreślając, że wojna i przemoc nie są właściwym rozwiązaniem. Trzeba znaleźć sposób na to, by ludzie mogli żyć jako sąsiedzi, bez uciekania się do agresji i zadawania sobie cierpienia – powiedział.
Prymas Wspólnoty Anglikańskiej przypomniał, że Kościoły muszą postępować zgodnie z tym, do czego wzywa swych uczniów Jezus Chrystus, a mianowicie do budowania pokoju. Powinny też pomagać politykom w ustanawianiu wolności i praw wszystkich ludzi na Ukrainie. Arcybiskup Cantenbury zapewnił, że Kościół Anglii zrobi wszystko, co w jego mocy, aby pomóc uchodźcom.
Jak podaje na zakończenie anglikański komunikat, zwierzchnicy obu Kościołów podkreślili, że jak najszybciej powinien zostać osiągnięty trwały pokój oparty na sprawiedliwości. Zgodzili się również na kontynuowanie wzajemnej komunikacji.
*
Prymas całej Irlandii abp Eamon Martin oraz przywódca irlandzkich anglikanów abp John McDowell wezwali patriarchę Cyryla do wyrażenia sprzeciwu wobec rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Z okazji obchodzonego dziś święta św. Patryka, patrona wyspy, hierarchowie opublikowali wspólne oświadczenie, w którym potępili działania Rosji i zaapelowali o jak najszybsze zawieszenie broni oraz zakończenie bombardowań.
Wezwali Rosyjski Kościół Prawosławny do zjednoczenia w duchowych i praktycznych wysiłkach na rzecz zapewnienia pokoju i zakończenia bezsensownej masakry. „Podobnie jak miliony ludzi na całym świecie jesteśmy zaniepokojeni wojennym terrorem, który w ostatnich trzech tygodniach doprowadził na Ukrainie do śmierci wielu ludzi i ogromnych zniszczeń materialnych” – powiedział podczas spotkania z dziennikarzami abp Martin, zapewniając o swojej modlitwie w intencji cierpiącej Ukrainy.
„Wspominając św. Patryka w tym roku nie możemy zapomnieć o solidarności, modlitwie i pomocy dla Ukrainy. Modlimy się nie tylko za Ukraińców przebywających w Irlandii i za ich rodziny, ale także za wszystkie osoby uwięzione w horrorze wojny w swojej ojczyźnie. Wzywamy do natychmiastowego zawieszenia broni i zaprzestania bombardowań, które zabiły już setki osób a miliony zmusiły do opuszczenia domów i podzielenia gorzkiego losu uchodźców – powiedział abp Eamon Martin. – Ofiarujemy nasze wielkopostne wyrzeczenia na rzecz cierpiącej Ukrainy, ale w naszych modlitwach pamiętamy również o wielu Rosjanach, którzy sprzeciwiają się tej wojnie, nie chcą być za nią odpowiedzialni, dzielą z nami pragnienie pokoju i jak najszybszego zakończenia tej straszliwej przemocy.“
Abp Eamon Martin wyraził ubolewanie, że w czasie, gdy świat cierpi z powodu pandemii, która przypomniała nam o naszej współzależności, Europa tak łatwo popadła w bezsensowne podziały i konflikty. „Wojna jest porażką ludzkości, porażką polityki, dyplomacji i dialogu” – powiedział prymas Irlandii. „Ta sytuacja uczy nas jak ważny jest ciągły pokojowy dialog i stanowi lekcję dla Irlandczyków. Nigdy nie powinniśmy uważać pokoju za coś oczywistego” – dodał.
Również amerykański episkopat opublikował oświadczenie w sprawie inwazji Rosji na Ukrainę. Biskupi wezwali do natychmiastowego zakończenia działań wojennych, które – ich zdaniem – zagrażają pokojowi na całym świecie. „Konsekwencje wybuchu wojny światowej są niewyobrażalne, zwłaszcza w obliczu możliwego użycia broni jądrowej i innych broni masowego rażenia” – czytamy w oświadczeniu. Biskupi wezwali katolików Stanów Zjednoczonych i wszystkich ludzi dobrej woli do modlitwy o jak najszybsze zakończenie przemocy oraz o pokój oparty na sprawiedliwości i poszanowaniu prawa międzynarodowego. Zapewnili, że wciąż apelują do rządu USA o pomoc humanitarną oraz niezbędne wsparcie dla Ukrainy.
W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.
Ciąg dalszy kampanii reżimu prezydenta Daniela Ortegi przeciwko Kościołowi katolickiemu.
Podczas liturgii odczytano Przesłanie Soboru Biskupów z okazji 100-lecia autokefalii.
W Białymstoku odbył się z tej okazji koncert dzieł muzyki cerkiewnej w wykonaniu stuosobowego chóru.