Teoria daleka od istoty wiary

Metropolita Hilarion Ałfiejew udaje się z dwudniową wizytą do Grecji. W przeddzień wyjazdu udzielił on wywiadu greckiej gazecie „Katemirini”, w którym ustosunkował się do siedemnastowiecznej teorii określającej Moskwę mianem „Trzeciego Rzymu”.

„Teoria «Trzeciego Rzymu» swego czasu bardzo popularna na Rusi, obecnie nie ma dla nas najmniejszego znaczenia” – podkreślił metropolita Hilarion. Nawiązując do obowiązującej kiedyś w prawosławnym świecie tzw. pentarchii, czyli tradycyjnym rozdzieleniu bizantyjskiego świata na pięć równorzędnych patriarchatów, rosyjski hierarcha prawosławny powiedział: „Ta teoria miała świeckie pochodzenie i jak wszystkie kościelno-polityczne teorie daleka była od istoty prawosławnej wiary”. Również teoria „Trzeciego Rzymu” według Hilariona Ałfiejewa miała świeckie pochodzenie. Wyraził on przekonanie, że wszystkie wątpliwej jakości teorie poddane będą wkrótce ocenie na przygotowywanym od pół wieku Wszechprawosławnym Soborze, o którym stwierdził: „Nie za górami ten nasz Sobór”.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.