Już dziś wieczorem o godz. 20.30 w Taizé odbędzie się modlitwa, podczas której odpowiedzialność za ekumeniczną wspólnotę braci przejmie br. Matthew. - To dla nas bardzo specjalny dzień – mówi br. Alois, dotychczasowy przeor. Udostępniamy okienko transmisji wydarzenia.
Podczas konferencji prasowej br. Alois zaznaczył, że przygotowania do przekazani funkcji przeora trwały dwa lata. - Rozpoczęliśmy je, gdy rozeznałem wewnętrznie, że wspólnota potrzebuje zrobić kolejny krok i rozpocząć nowy etap w swoim funkcjonowaniu - wyjaśniał. Zwrócił uwagę, że w zmieniającym się świecie i Kościele wspólnota braci musi na nowo odpowiedzieć sobie co jest jej powołaniem i do czego wzywa ją Bóg. - Uznałem, że to dobry moment, by zmienić przeora i stworzyć przestrzeń na nowe idee - wyjaśniał.
Nowy przeor został wybrany po konsultacji z wszystkimi braćmi ze wspólnoty. - Każdy z nich mógł wskazać dwie osoby. Ostatecznie wybrałem br. Mathew - podkreślił.
Br. Alois podkreślił, że po śmierci br. Rogera, założyciela wspólnoty z Taizé (został zasztyletowany przez niezrównoważoną kobietę podczas modlitwy w Taizé w 2005 roku), za najważniejsze uznał kontynuowanie z młodzieżą "pielgrzymki zaufania", nieoficjalnego ruchu młodych, którego zadaniem było budowanie komunii (wspólnoty) i dawanie znaków nadziei w każdym miejscu na świecie. - To wiązało się z wieloma podróżami i spotkaniami z młodymi na wszystkich kontynentach. Doszedłem jednak do wniosku, że za mało byłem z braćmi. A wspólnota jest jak rodzina. Czasem zdarza się, że członkowie tej rodziny są za dużo poza nią. Rodzina potrzebuje obecności i wspólnego "tracenia czasu" - tłumaczył swoją decyzję.
Br. Matthew zaznaczył, że zmiana przeora będzie na pewno kontynuacją wspólnej drogi, ale celem jest też, by lepiej odpowiadać na realne potrzeby. - Widzimy jak wiele w świecie wojen i konfliktów. Nie mamy konkretnych projektów co zrobić w tej sytuacji. Na razie stawiamy sobie pytania do czego wzywa naszą wspólnotę Bóg. Musimy się wsłuchać w Jego głos, co chce nam powiedzieć, a to wymaga uwagi - zaznaczył. Zwrócił uwagę, że wielu braci żyje w tzw. fraterniach na całym świecie. Tłumaczył, że trzeba sprawić, by przez swoją posługę odpowiadali na aktualne potrzeby w miejscach, w których żyją.
Zwrócił też uwagę, że po pandemii do Taizé na nowo w dużych grupach zaczęli przybywać młodzi. To wielka radość dla braci, ale też nowe wyzwania, bo młodzi mają wiele obaw. - Musimy się zastanowić jak możemy się nauczyć odpowiadać na nie. Chcemy ich słuchać. Widać, że oni są wciąż spragnieni modlitwy i życia razem. Jest bardzo wiele pytań, ale wciąż niewiele konkretnych projektów. Są to jednak kwestie, które zawsze będą częścią naszej wspólnoty - jak pogłębić nasze słuchanie, by zrozumieć co Duch Święty mówi dzisiaj, byśmy byli obecni w tym konkretnym czasie.
Uroczyste przekazanie funkcji przeora będzie miało miejsce podczas wieczornej modlitwy. Bracia najpierw zbiorą się w miejscowym kościółku romańskim - to w nim modlili się pierwsi bracia z Taizé - skąd procesyjnie przejdą do kościoła pojednania. Tu rozpocznie się krótki dialog, w którym br. Alois zapyta br. Matthew czy przyjmuje odpowiedzialność za wspólnotę. Po potwierdzeniu nad nowym przeorem będą modlili się bracia ze wspólnoty, a następnie przedstawiciele czterech wyznań chrześcijańskich - katolicki biskup Autun, Chalon i Mâcon Benoît Rivière, metropolita Maximos z Patriarchatu Ekumenicznego w Genewie, anglikańscy biskupi: Olivia Graham z Reading i Smitha Prasadam z Huddersfield oraz pastor Laurent Schlumberger, były przewodniczący Zjednoczonego Kościoła Protestanckiego we Francji.
Br. Matthew (ur. 1965) pochodzi z północnej Anglii. Wychował się w rodzinie anglikańskiej. Podczas studiów zaczął spotykać się z młodymi chrześcijanami i pod wpływem tych spotkań poszukiwać odpowiedzi na pytanie, do czego wzywa go Jezus. Razem ze swoimi przyjaciółmi przyjechał pierwszy raz do Taizé i - jak mówi - tak zaczęła się jego przygoda ze wspólnotą, do której wstąpił w 1986 r.
Taizé Evening prayer, Saturday 2.12.2023
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.
Ciąg dalszy kampanii reżimu prezydenta Daniela Ortegi przeciwko Kościołowi katolickiemu.
Podczas liturgii odczytano Przesłanie Soboru Biskupów z okazji 100-lecia autokefalii.
W Białymstoku odbył się z tej okazji koncert dzieł muzyki cerkiewnej w wykonaniu stuosobowego chóru.