Grecja: Cerkiew biednieje wraz z państwem

Cerkiew prawosławna w Grecji stoi na skraju bankructwa. Jako religia oficjalna jest ona blisko związana z greckim państwem i przez nie dotowana

Teraz w czasie kryzysu podziela jego trudności. Od kilkunastu miesięcy, na skutek cięć budżetowych, wielu prawosławnym diecezjom brak środków na bieżącą działalność. Rząd w Atenach zapowiada tymczasem dalsze zaciskanie pasa, by sprostać wymogom instytucji finansowych. Ministerstwo finansów zapowiedziało więc obcięcie o połowę pensji i emerytur prawosławnego kleru. Jest to posunięcie bardzo drastyczne, zwłaszcza, jeśli weźmie się pod uwagę, że część duchownych to ojcowie rodzin. W prawosławiu nie ma bowiem obowiązkowego celibatu.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| CERKIEW

Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.