Jubileuszowa 45. pielgrzymka młodzieży prawosławnej na Grabarce

To też obchody jubileuszu Bractwa Młodzieży Prawosławnej w Polsce.

Kilkaset osób bierze udział w paschalnej pielgrzymce młodzieży prawosławnej, która w czwartek po południu rozpoczęła się na św. Górze Grabarce (Podlaskie). To jej 45. edycja; połączona jest z inauguracją obchodów takiego samego jubileuszu Bractwa Młodzieży Prawosławnej w Polsce.

Bractwo Młodzieży Prawosławnej w Polsce (BMP) jest organizatorem spotkania na Grabarce. Pielgrzymka, która swoją pierwszą edycję miała w 1980 roku i która była inspiracją dla jej uczestników do założenia Bractwa, pozostaje jednym z najważniejszych punktów w kalendarium tej organizacji. Rokrocznie bierze w niej udział kilkaset osób, które modlą się i dyskutują na tematy ważne dla młodych chrześcijan.

Pielgrzymka zwana jest popularnie "majową" z racji miesiąca, w którym zwykle się odbywa, w okresie paschalnym po Świętach Wielkanocnych. W latach 2020-2021 odbywała się z ograniczeniami związanymi z pandemią koronawirusa. W 2020 roku co prawda jej nie odwołano, ale organizatorzy zdecydowali, że będzie miała formę jedynie transmisji internetowych. Została też wtedy skrócona do jednego dnia.

Pielgrzymka trwa zwykle trzy dni. W tym roku dodatkowy dzień poświęcony jest w całości inauguracji jubileuszu 45-lecia działalności Bractwa Młodzieży Prawosławnej w Polsce - największej organizacji cerkiewnej w Polsce.

Uroczystości odbędą się w piątek w Siemiatyczach. Oprócz części o charakterze religijnym, będzie również prezentacja pamiątkowego albumu przybliżającego historię BMP, również koncerty i inne atrakcje w siemiatyckim amfiteatrze.

W sobotę i niedzielę uczestników czeka program znany z poprzednich edycji spotkania na Grabarce, które ma służyć nie tylko rozwojowi duchowemu prawosławnej młodzieży, ale też jej integracji. Zaplanowano m.in. spotkanie z cyklu "100 pytań do...", podczas którego duchowni odpowiadają na pytania młodych ludzi. Tym razem będzie to "145 pytań do...".

Będą też zajęcia w grupach warsztatowych (np. tworzenia tradycyjnych ozdób ze słomy) i tematycznych, w których dyskusje będą dotyczyły m.in. wyposażenia cerkwi, poszczególnych części nabożeństw czy roli żon duchownych w Kościele prawosławnym; w sobotni wieczór na dużym ekranie uczestnicy obejrzą film o - przypadającym w tym roku - stuleciu autokefalii Cerkwi w Polsce.

Święta Góra Grabarka k. Siemiatycz, z małą cerkwią i założonym w 1947 r. żeńskim klasztorem św. Marty i Marii, jest uważana za najważniejsze cerkiewne sanktuarium w Polsce. Dla prawosławnych w kraju ma takie znaczenie, jak Częstochowa dla katolików.

Tradycja pielgrzymowania w to miejsce sięga 1710 r. Wówczas jeden z okolicznych mieszkańców doznał objawienia, że wszyscy, którzy tam dotrą i napiją się wody ze źródła, zostaną uratowani od panującej epidemii cholery. Kiedy nastąpiły cudowne uzdrowienia, zbudowano tam kaplicę, a potem cerkiew.

Od tamtej pory datuje się też zwyczaj ustawiania na wzgórzu drewnianych krzyży, zarówno dziękczynnych, jak też w różnych osobistych intencjach. Wśród drzew porastających wzgórze stoją ich tysiące. Zgodnie z tradycją, taki krzyż ustawili też w czwartek na Grabarce uczestnicy paschalnej pielgrzymki młodzieży.

Na główne doroczne święto w tym sanktuarium - obchodzoną w sierpniu uroczystość Przemienienia Pańskiego - przyjeżdżają rokrocznie tysiące wiernych, wielu przychodzi też w pieszych pielgrzymkach nie tylko z regionu, ale np. z Warszawy i Jabłecznej.

Prawosławie jest drugim co do liczby wiernych wyznaniem w Polsce.

Hierarchowie Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego ich liczbę szacują na 450-500 tys. osób. W Narodowym Spisie Powszechnym przeprowadzonym w 2021 r. przynależność do Kościoła prawosławnego w Polsce zadeklarowało (pytanie o wyznanie było dobrowolne, można było odmówić na nie odpowiedzi) niecałe 151,7 tys. osób.(PAP)

Robert Fiłończuk

 

«« | « | 1 | » | »»