Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przemawiając wieczorem 16 sierpnia, stwierdził, że omawiał z Radą Kościołów i Organizacji Religijnych projekt ustawy o zakazie działalności Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego i potwierdził poparcie Rady w tej sprawie. Jest on przekonany, że decyzja ta zapewni, iż Moskwa nie będzie manipulowała ukraińskim prawosławiem.
– Rozmawiałem z członkami Rady Kościołów i Organizacji Religijnych. Jestem wdzięczny za ich wsparcie dla naszego kursu w kierunku duchowej niezależności Ukrainy. W Radzie Najwyższej zaproponowano ustawę, która może faktycznie zapewnić, że nie będzie manipulacji Kościołem ukraińskim przez Moskwę. Ten projekt ustawy powinien zadziałać i powinien przyczynić się do jedności Ukrainy, naszej prawdziwej duchowej jedności – stwierdził Zełenski.
W ubiegłym tygodniu prezydent Ukrainy ogłosił, że przygotowywana jest decyzja, która „wzmocni naszą ukraińską duchową niezależność”. Prawdopodobnie miał na myśli zakaz działalności Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego.
19 października 2023 r. Rada Najwyższa przyjęła w pierwszym czytaniu projekt ustawy nr 8371 o niedopuszczalności działalności organizacji religijnych powiązanych z Rosyjską Cerkwią Prawosławną w Ukrainie.
W dniu 23 lipca 2024 r. grupa posłów zablokowała mównicę na posiedzeniu plenarnym, domagając się włączenia projektu ustawy do porządku obrad i rozpatrzenia go w drugim czytaniu. Żądanie posłów nie zostało spełnione, a posiedzenie zostało odroczone na kilka tygodni. W tym czasie posłowie zamierzali przedyskutować kompromisowe rozwiązanie w celu przyjęcia projektu ustawy.
16 sierpnia Komisja Polityki Humanitarnej i Informacyjnej poparła poprawki do ostatecznej wersji projektu ustawy 8371, która położy kres istnieniu Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej na Ukrainie.
Sama opublikowała zdjęcia na których strzela... do obrazu Matki Bożej z Dzieciątkiem Jezus.
Kontynuatorzy tradycji średniowiecznego zakonu zajmują się głównie działalnością charytatywną.
Potępili też wdarcie się Cerkwi rosyjskiej na tereny kanoniczne Patriarchatu Aleksandryjskiego.