Antychryst w kampanii wyborczej

W najbliższych wyborach jedną z kandydatek Partii Republikańskiej jest Michele Bachmann, reprezentująca w amerykańskim Kongresie stan Minnesota. Zainteresowanie mediów wywołała jej przynależność do trzeciego co do wielkości Kościoła luterańskiego w USA, według którego papież jest Antychrystem.

Zagadnienia religijne wciąż mają ogromne znaczenie w amerykańskiej polityce, która z werwą wkracza w przedwyborczą grę. Kampania rozpocznie się na dobre, gdy Partia Republikańska zdecyduje podczas prawyborów, kto będzie ją reprezentował w starciu z Barackiem Obamą. Jedną z kandydatek Partii Republikańskiej jest Michele Bachmann, reprezentująca w amerykańskim Kongresie stan Minnesota. Zainteresowanie mediów wywołała jej przynależność do trzeciego co do wielkości Kościoła luterańskiego w USA, według którego papież jest Antychrystem.

Bachmann przez wiele lat należała do Parafii Salem, będącej członkiem Ewangelicko-Luterańskiego Kościoła Wisconsin (WELS). Ta 400-tysięczna wspólnota jest jedną z najbardziej radykalnych wspólnot luterańskich w USA, dla której nawet Luterański Synod Missouri reprezentuje zbyt liberalne podejście w kwestiach dogmatycznych. Mimo iż w wielu kwestiach WELS jest blisko do Rzymu, to jednak Kościół  ten - zupełnie w duchu XVI-wiecznej polemiki reformacyjnej - nadal naucza w swoim Doktrynalnym Oświadczeniu, że papiestwo to dzieło Antychrysta.

Przez wiele lat Bachmann wraz z mężem była członkiem Parafii Salem. Mimo iż jeszcze w 2006 roku zaprzeczyła jakoby uważała, iż papież jest Antychrystem i że "kocha katolików", nie zrezygnowała ze swojego członkostwa w WELS. Zmieniło się to na krótko przed ogłoszeniem chęci ubiegania się o nominację republikanów w walce o Biały Dom. Proboszcz Parafii potwierdził informację o pisemnym wystąpieniu Bachmann z Kościoła i parafii, informując jednocześnie, że pani Bachmann od dłuższego czasu nie uczestniczyła w życiu religijnym zboru. Komentatorzy podkreślają, że członkostwo Bachmann w WELS uniemożliwiłoby jakikolwiek sukces w Partii Republikańskiej, której stanowisko w sprawach moralno-etycznych jest tożsame z nauczaniem Kościoła Rzymskokatolickiego, do którego w USA należy ok. 70 mln osób.

Na oficjalnej stronie internetowej Bachmann nie znajduje się żadna informacja nt. jej obecnej przynależności wyznaniowej.

W USA żyje ponad 8 milionów luteranów. Największym Kościołem jest Ewangelicko-Luterański Kościół w Ameryce (4,5 mln). Na drugim miejscu znajduje się Kościół Luterański Synod Missouri (2,5 mln). Ponadto istnieje kilkadziesiąt denominacji luterańskich o różnej duchowości i interpretacji doktryny luterańskiej.

***

Antychryst w kampanii wyborczej   Informacja pochodzi z portalu Ekumenizm.pl

Serdecznie dziękujemy za zgodę na zamieszczenie jej w naszym serwisie

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama