Rosja: Patriarcha Cyryl miał zawał?

Prawdziwą przyczyną umieszczenia patriarchy moskiewskiego i Wszechrusi Cyryla w Centralnym Szpitalu Klinicznym Moskwy był zawał serca. Poinformowała o tym 6 sierpnia rosyjska internetowa agencja chrześcijańska Portal-Credo, powołując się na anonimowe źródło w Patriarchacie.

Według agencji, stan ten spowodowało najprawdopodobniej przeciążenie nerwowe zwierzchnika Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego (RKP) w związku z jego niedawną podróżą na Ukrainę. Informator Portalu twierdzi, że przekonanie to podziela obecnie część episkopatu RKP.

Patriarcha przebywa w szpitalu już drugi tydzień – trafił tam 29 lipca, nazajutrz po powrocie z Kijowa, gdzie w Ławrze Kijowsko-Pieczerskiej odprawił liturgię i odwiedził Grób Nieznanego Żołnierza. 30 lipca na oficjalnej stronie internetowej RKP zamieszczono wiadomość, że zwierzchnik Kościoła zapadł na ostrą chorobę wirusową, w związku z czym odwołano jego podróże do Kronsztadtu i Diwiejewo, zaplanowane na dwa następne dni.

5 sierpnia kierownik patriarszej służby prasowej ks. protojerej Władimir Wigilański powiedział dziennikarzom, że z patriarchą „jest wszystko w porządku” i że przechodzi on badania w klinice w związku z chorobą wirusową.

Obecnie Cyryl przebywa nie na oddziale reanimacji, ale w sali dla VIP-ów tego szpitala. 4 sierpnia na terenie placówki dokonał obrzędu obdarzenia dotychczasowego arcybiskupa Wincentego godnością metropolity środkowoazjatyckiego. Na stronie RKP zamieszczono reportaż fotograficzny z tej uroczystości.

Obrzęd wprowadzenia do grona metropolitów ustanowił sam patriarcha – wcześniej dokonywano go w czasie tzw. „małego wejścia” podczas liturgii w cerkwi.

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...
  • JAWA25
    27.01.2017 16:41
    "Patriarcha wskazał na celowe próby rewizji historii Rosji, wymazania najistotniejszych wydarzeń lub pokazania ich w ciemnych barwach. Duchowny sprzeciwił się opisywaniu Chrztu Rusi w negatywnym świetle, wątpliwościom, co do faktu zwycięskiej bitwy na Kulikowym Polu i zrównywaniu odpowiedzialności sowieckiej Rosji z nazistowskimi Niemcami za rozpętanie II wojny światowej." http://www.deon.pl/religia/kosciol-i-swiat/z-zycia-kosciola/art,11662,patriarcha-cyryl-przeciw-odbrazawianiu-historii.html WCzK Gestapo UB i da capo
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.