Prawosławie o Kosowie

Kościół prawosławny alarmuje w sprawie chrześcijańskiego dziedzictwa Kosowa. Jest to szczególnie pilne po niedawnym zaostrzeniu się stosunków między Kosowem a Serbią.

Patriarchat moskiewski wyraził ostatnio oburzenie z powodu kilku przypadków profanacji prawosławnych miejsc kultu w tym autonomicznym regionie o albańskiej większości, który w 2008 r. ogłosił niepodległość. Przytoczono przy tym kilka przykładów dewastacji świątyń, monasterów i cmentarzy, podając w wątpliwość zdolność kosowskiej policji do zabezpieczenia serbskiej spuścizny kulturowej na tym terenie.

Stanowisko serbskiej Cerkwi jest w tej sprawie dużo bardziej polityczne. Zdaniem prawosławnego patriarchy Ireneusza rząd w Belgradzie powinien czynić „o wiele więcej” wysiłków, by „całe Kosowo pozostało integralną częścią Serbii”. Skrytykował on przy tym pomysł podziału tej prowincji, gdzie przy Serbii pozostałaby tylko jej północna część, zamieszkiwana przez serbską większość.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.