Patriarchat moskiewski pozytywnie o soborze

Patriarchat moskiewski popiera ideę ogólnoświatowego soboru prawosławnego, pod warunkiem jednak, że zachowana zostanie na nim zasada jednomyślnego podejmowania decyzji – oświadczył metropolita Hilarion Ałfiejew.

Szef Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego zakończył właśnie długą podróż zagraniczną, w czasie której odwiedził wielu zwierzchników lokalnych Cerkwi. Rozmawiał z nimi m.in. o obchodach 1700-lecia Edyktu Mediolańskiego. Odbędą się one w 2013 r. w Niszu w dzisiejszej Serbii, gdzie narodził się cesarz Konstantyn. 

W wywiadzie dla serbskiego dziennika Politika abp Hilarion oświadczył, że ewentualne zaproszenie z tej okazji do Niszu Benedykta XVI jest kwestią lokalnej Cerkwi i patriarchat moskiewski nie będzie w tę sprawę ingerować. „Wiem jednak – zaznaczył – że zdania biskupów są w tej kwestii podzielone”.

Innym z tematów poruszanych podczas zagranicznych wojaży rosyjskiego hierarchy były plany zwołania soboru powszechnego. Moskwa jest przekonana, że prawosławie potrzebuje takiego wydarzenia, aby móc przemawiać wobec świata jednym głosem. Abp Hilarion podkreślił, że sobór powinien się odbyć w niedalekiej przyszłości i że powinni w nim wziąć udział wszyscy biskupi diecezjalni. „Jest nas około 500. Spotkanie w takim gronie nie jest czymś niewykonalnym” – zaznaczył. Gdyby zaś zdecydowano się na spotkanie tylko reprezentantów poszczególnych Cerkwi, niezbędne byłoby uwzględnienie realnej wielkości wspólnot. Trzeba pamiętać – powiedział Hilarion – że patriarchat rosyjski liczy więcej wiernych, niż wszystkie pozostałe Cerkwie razem wzięte.

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.