Hilarion: Benedykt XVI lepiej rozumie prawosławie niż Jan Paweł II

W opublikowanym w poniedziałek wywiadzie wyższy przedstawiciel Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego metropolita Hilarion oświadczył, że papież Benedykt XVI na wiele sposobów okazał "więcej wyczucia" dla prawosławnej tradycji niż jego poprzednik Jan Paweł II.

"To dlatego uznajemy za pozytywny rozwój naszych stosunków, ale nadal uważamy, że powinna zostać wykonana pewna dalsza praca na rzecz poprawy sytuacji, zanim będzie mogło dojść do spotkania papieża i patriarchy (Moskwy i Wszechrusi Cyryla)" - powiedział agencji Reutera metropolita Hilarion, który kieruje wydziałem zewnętrznych spraw kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego.

Jak zaznacza Reuters, obecny papież zdaje się być znacznie bardziej do przyjęcia dla Rosjan niż jego polski poprzednik, którego walka przeciwko komunizmowi we własnej ojczyźnie była przez niektórych prawosławnych uznawana za krucjatę przeciwko Rosji. Hilarion przypomniał, że najważniejszą kwestią sporną w stosunkach rosyjskiego prawosławia z Kościołem katolickim jest ponowne przejęcie przez unitów na zachodniej Ukrainie obiektów sakralnych przekazanych z woli Stalina Kościołowi prawosławnemu.

"Uważamy, że spotkanie takie jest całkiem możliwe, ale zanim podejmiemy dyskusję na temat jego terminu, miejsca i protokołu, chcielibyśmy osiągnąć porozumienie w sprawie podstawowych kwestii i chcielibyśmy otrzymać pewne sygnały gotowości do pracy na rzecz rozwiązania istniejącego problemu" - powiedział metropolita Hilarion.

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...
 • Viator
  13.09.2011 00:22
  Nazwijmy rzecz po imieniu. Jan Paweł II nie tyle gorzej rozumiał prawosławie, co lepiej znał Rosję. I nie miał co do niej złudzeń, jakie żywią wobec tego kraju zakompleksieni potęgą Rosji Niemcy.
 • KrzysiekZ
  13.09.2011 08:45
  Mam nadzieję,że współpraca Watykanu z Patriarchatem Moskiewskim nie będzie dla Polski i całego Kościoła tak szkodliwa jak wspólpraca kanclerzy Niemiec z władzami Rosji.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.