1/4 kościołów do likwidacji

W ciągu następnych 10 lat Protestancki Kościół Holandii, w skład którego wchodzą dwa Kościoły reformowane i Kościół ewangelicko-luterański, będzie zmuszony do zamknięcia 1/4 budynków kościelnych – potwierdził dr Arjan Plaisier, sekretarz generalny Synodu Kościoła.

Najwięcej kościołów zostanie zamkniętych w dużych miastach, jednak zaplanowano również likwidację budynków sakralnych na prowincji. Mimo iż sekularyzacja kościołów jest przykra, szczególnie dla tych, którzy byli w nich chrzczeni, konfirmowani lub zawierali związek małżeński, to jednak sytuacja nie jest tak tragiczna jakby się wydawało – przekonuje dr Plaisier, przypominając, że kilkadziesiąt lat temu budowano za dużo kościołów, m.in. w związku z powstawaniem nowych denominacji po schizmach. Zmieniły się uwarunkowania, również demograficzne – dodaje.

Plaisier wezwał wiernych, aby mimo likwidacji kościołów nie tracili wiary. – To Duch Święty utrzymuje nas przy życiu i musimy się modlić, aby wypełnił nas wiarą, nadzieją i miłością, uświęcając do życia ze zmartwychwstałym Panem. Najgorsze co moglibyśmy teraz zrobić to dopuścić do takiej sytuacji, w której dusza umarła by zanim jeszcze porzucony zostałby budynek kościelny.

***

1/4 kościołów do likwidacji   Informacja pochodzi z portalu Ekumenizm.pl

Serdecznie dziękujemy za zgodę na zamieszczenie jej w naszym serwisie

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama