Nieetyczne korporacje zagrażają uniwersytetom

Przed niepożądanym wpływem międzynarodowych korporacji o wątpliwej etyce ostrzega Stowarzyszenie Chrześcijańskich Studentów w Wielkiej Brytanii. Ta ekumeniczna inicjatywa skupia młodych ludzi, którzy w czasie studiów angażują się w sprawy społeczne i oceniają je z punktu widzenia wiary.

Ich zaniepokojenie wywołała rosnąca liczba studentów sponsorowanych przez korporacje świadczące tzw. usługi profesjonalne, takie jak audyt, doradztwo podatkowe i gospodarcze, oraz przez firmy zbrojeniowe. Zdaniem studentów brytyjski rząd ogranicza liczbę miejsc uniwersyteckich dostępnych w ogólnej rekrutacji, by następnie przekazać je korporacjom takim jak KPMG czy Price Waterhouse Coopers. Z kolei przemysł zbrojeniowy, reprezentowany przez globalnego producenta BAE Systems, przenika wpływami nie tylko niektóre kursy dla studentów, ale ma wręcz już swoich pracowników na uczelniach.

W przekonaniu stowarzyszenia chrześcijańskich studentów dalsza rządowa polityka w tym względzie doprowadzi do prywatyzacji publicznej edukacji i coraz mocniejszego wejścia korporacji na uniwersytety. Studenci żądają także, by handlarze bronią nie mieli żadnych przywilejów w czasie rekrutacji akademickiej, a tym bardziej wpływu na program zajęć.

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...
 • student warszawa
  26.09.2011 09:03
  Taka częściowa "prywatyzacja" miejsc na uniwersytetach wydaje się sensowna, gdyż studenci, którzy w ten sposób się dostaną, będą mieli zapewnioną pracę. A firmy, które "kupiły" te miejsca będą mogły wyszkolić sobie pracowników.
  Ja nie widzę w tym nic zdrożnego, a zwykłą inwestycję w ludzi.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.