Archaiczne relacje państwo-Kościół

Manu Sareen z socjalliberalnej Partii Radykalnej został ministrem ds. kościelnych w koalicyjnym rządzie socjaldemokratycznej Helle Thorning-Schmidt, pierwszej kobiety, która stanęła na czele duńskiego rządu.

Dyskusja nad rozdziałem Kościoła od Państwa w Danii trwa od dłuższego czasu, jednak nie doprowadziła do konkretnych rozwiązań jak w Szwecji czy Finlandii. W niedługim czasie tematem rozdziału Kościoła i Państwa zajmie się norweski parlament, który wzoruje się na szwedzkich rozwiązaniu.

Długa historia sprzeciwu

W duńskim Kościele luterańskim od dawna mówi się o konieczności jak najszybszego rozwodu z państwem. Zbyt bliskie relacje między obydwoma podmiotami szkodzą, jak przekonuje wielu duchownych, niezależności Kościoła, jego misyjności oraz uniemożliwia w pełni swobodny głos Kościoła nie tylko we własnych sprawach, ale również w kwestiach społecznych. W historii Kościoła Ludowego kilkakrotnie dochodziło do schizm na kanwie duchowego odrodzenia – ważnym postulatem ruchów pietystycznych w XVIII i XIX wieku było uniezależnienie Kościoła od państwa.

Jednym z najgorętszych i najbardziej znanych krytyków relacji państwo-Kościół był znany duński filozof i luterański teolog Søren Kierkegaard (1811-1855). Uważał, że Kościół uzależniony od państwa zabija chrześcijańską odpowiedzialność i niszczy jego zasadnicze powołanie – misję dla Chrystusa. Pod koniec życia Kierkegaard szczególnie ostro krytykował podległość Kościoła wobec państwa. Gdy umierał odmówił przyjęcia Komunii Świętej od duchownego reprezentującego Kościół państwowy. Wbrew woli najbliższych został pochowany na jednym z kopenhaskich cmentarzy przez duchownego Kościoła państwowego. Przeciwko ceremonii prowadzonej przez duchownego protestował jego siostrzeniec Henrik Lund, który później został ukarany grzywną za zakłócanie porządku.

***

Archaiczne relacje państwo-Kościół   Informacja pochodzi z portalu Ekumenizm.pl

Serdecznie dziękujemy za zgodę na zamieszczenie jej w naszym serwisie

«« | « | 1 | 2 | » | »»

TAGI| DANIA, LUTERANIE

Reklama