To był jeden z najbardziej śmiałych pomysłów Jana Pawła II.
Metropolita Michael Staikos, przewodniczący panprawosławnej Konferencji Biskupów Austrii, zmarł wczoraj po ciężkiej chorobie nowotworowej w wieku 64 lat. Metropolita zapisał się złotymi zgłoskami w historii austriackiego prawosławia. To dzięki niemu prawosławie na stałe wpisało się w religijny krajobraz Austrii.
Tam gdzie jest możliwość dialogu, nie możemy go uciąć – mówił w czasie konferencji „Polityka w Kościele” bp Andrzej Czaja. Ucięcie dialogu z jakąś grupą to popychanie jej w kierunku odcięcia.
Powszechne oburzenie, jakie wywołała niedawna rzeź Koptów w Kairze, zmusza tamtejszych muzułmanów do pewnych gestów względem chrześcijan.
Tak jak 25 lat temu, także dziś świat potrzebuje pokoju. Kolejny raz trzeba powiedzieć „nie” wszelkiemu manipulowaniu religią.
Katolicy, prawosławni, przedstawiciele ruchów ewangelikalnych oraz protestanci kilku denominacji podpisali się pod listem do prezydenta Chile Sebastiana Piñery w obronie życia, małżeństwa i rodziny. Podkreślili, że wartości, za którymi się opowiadają, są „fundamentem społeczeństwa” a obowiązkiem rządu jest ich upowszechnianie.
W zbliżającym się Dniu Refleksji, Modlitwy i Dialogu w Asyżu wezmą udział nie tylko wyznawcy różnych religii, ale także niewierzący – zapowiada przewodniczący Papieskiej Rady kultury, kard. Gianfranco Ravasi.
Jerzy Pilch na łamach najnowszego "Przekroju" w swoim dzienniku pisze:
25 października odbędą się w Wiedniu ekumeniczne nieszpory prowadzone wspólnie przez starokatolików i anglikanów. Chrześcijanie obydwu wyznań chcą w ten sposób uczcić 80. Rocznicę zawarcia interkomunii między starokatolikami a anglikanami, do czego doszło podczas 12. Międzynarodowego Kongresu Starokatolickiego w Wiedniu w 1931 roku.
Po wieloletnich staraniach wspólnota syryjskoprawosławna będzie mogła wznieść kościół w Stambule. Takie zezwolenie jest w Turcji bezprecedensowe. Stanowi owoc rozmów z najwyższymi tureckimi władzami, w tym z prezydentem i premierem.