W zbliżającym się Dniu Refleksji, Modlitwy i Dialogu w Asyżu wezmą udział nie tylko wyznawcy różnych religii, ale także niewierzący – zapowiada przewodniczący Papieskiej Rady kultury, kard. Gianfranco Ravasi.
Kardynał brał udział w kolejnym spotkaniu z cyklu Dziedziniec Pogan, które tym razem odbyło się w Bukareszcie w dniach 11-12 października pod hasłem „Humanizm i duchowość”.
Purpurat zaznaczył, że zaproszenie niewierzących na spotkanie w Asyżu w dniu 27 bm., w 25. rocznicę pierwszego takiego wydarzenia, zwołanego przez Jana Pawła II, ma na celu podkreślenie związków między wiarą a rozumem. Kardynał przypomniał, że zagadnienie to jest jednym z głównych wątków nauczania Benedykta XVI, który zwołał obecne spotkanie.
Wymienił następnie nazwiska pięciorga niewierzących, zaproszonych imiennie do Miasta św. Franciszka. Są to francuska filozofka i psychoanalityczka Julia Kristeva, która będzie przemawiała przed papieżem, oraz włoski filozof Remo Bodei, Brytyjczyk Anthony Grayling, Guillermo Hurtado z Meksyku i austriacki ekonomista Walter Baier. Cała piątka weźmie udział w przededniu spotkania, 26 bm. w dyskusji okrągłego stołu w Auli Wielkiej stołecznego Uniwersytetu Roma Tre nt. „Wierzący i niewierzący w obliczu wyzwań współczesności”.
Rozmówca rozgłośni papieskiej przypomniał, że to papież osobiście pragnął, aby w spotkaniu asyskim byli obecni niewierzący, oznajmiając i uzasadniając swą decyzję na spotkaniu przygotowawczym do Dnia Refleksji.
Przewodniczący Rady zapowiedział, że następny „Dziedziniec Pogan” odbędzie się już za kilka dni, 17 bm. we Florencji na temat „Humanizm i piękno – wczoraj i dziś”, a kolejny – w Tiranie w dniach 14-15 listopada i podejmie temat „W co wierzy ten, kto nie wierzy?”.
Rosną m.in ograniczenia w zakresie deklaracji chrześcijańskiego światopoglądu w życiu publicznym.
"Zabili ich na różne sposoby. Są wszystkie dowody na to, jak ich torturowali."