Szukany tag:
uporządkuj wyniki:
Od najnowszego do najstarszego | Od najstarszego do najnowszego »
Wyszukujesz w serwisie ekumenizm.wiara.pl
wyszukaj we wszystkich serwisach wiara.pl » | wybierz inny serwis »
Wydarzenie poprzedza coraz bardziej prawdopodobne ogłoszenie powstania niezawisłej, autokefalicznej Cerkwi prawosławnej.
W zwołanym na 15 grudnia do Kijowa soborze zjednoczeniowym, na którym powstanie Autokefaliczny Kościół Prawosławny Ukrainy, wezmą udział biskupi, księża, mnisi i świeccy.
Część biskupów Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego (UKPPM) spotkała się z prezydentem Petrem Poroszenką w sprawie zjednoczenia ukraińskich cerkwi dla otrzymania tomosu (aktu) o autokefalii - poinformował rzecznik szefa państwa Swiatosław Cehołko.
Serbski Kościół Prawosławny nie popiera wszczęcia procedury nadania autokefalii ukraińskiej Cerkwii przez Ekumeniczny Patriarchat Konstantynopola i nie będzie uznawał tej decyzji - poinformował we wtorek serbski dziennik "Blic".
Społeczność ukraińska Trójmiasta i kapłani różnych wyznań chrześcijańskich modlili się na gdańskim cmentarzu Łostowice w intencji zmarłych w czasie Wielkiego Głodu w 1933 r.
Patriarcha Cyryl ma nadzieję, że większość księży pozostanie w RKP
To pierwsza publiczna wypowiedź Bartłomieja, będąca rzuceniem wyzwania Moskwie w odniesieniu do spraw ukraińskich.
Rzecznik prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego Władimir Legojda powiedział w czwartek, komentując oświadczenie Świętego Synodu Patriarchatu Konstantynopolitańskiego w sprawie Cerkwi na Ukrainie, iż jest ono "bezprecedensowym działaniem antykanonicznym".
Ekumeniczny Patriarchat Konstantynopola potwierdził, że wszczyna procedurę nadania autokefalii, czyli niezależności Ukraińskiemu Kościołowi Prawosławnemu - poinformował w czwartek prawosławny metropolita Francji Emanuel (Adamakis).
Patriarchat Moskiewski w praktyce nie ma narzędzi nacisku, aby nie dopuścić do ogłoszenia przez Konstantynopol autokefalii prawosławia ukraińskiego – uważa rosyjski historyk prof. Andriej Zubow.