„Kościół katolicki nie uważa się za lepszy od innych Kościołów w sprawach wiary czy moralności, ani nie uważa katolików za lepszych chrześcijan od ewangelików”. W ten sposób przewodniczący Konferencji Episkopatu Szwajcarii bp Kurt Koch zareagował na zarzuty ze strony szwajcarskich protestantów po opublikowaniu ostatniego dokumentu przez Kongregację Nauki Wiary.
Zawarte w „Odpowiedzi na pytania dotyczące niektórych aspektów nauki o Kościele” sformułowanie, że wspólnoty kościelne powstałe w wyniku Reformacji „według nauki katolickiej nie mogą być nazywane "Kościołami" we właściwym tego słowa znaczeniu” wywołały w świecie protestanckim falę krytyki. Zaczęto mówić o katolickim odwrocie od ekumenizmu, a Rada Federacji Kościołów Protestanckich Szwajcarii wręcz oświadczyła, że „to Ewangelia ustanawia Kościół, a nie sukcesja apostolska w sakramencie święceń”.
Bp Kurt Koch skierował w tej sprawie list otwarty do przewodniczącego Rady Federacji Kościołów Protestanckich Szwajcarii, pastora Thomasa Wipfa. Zauważa w nim, że niektóre interpretacje watykańskiego dokumentu w środowiskach protestanckich są nie do przyjęcia i że również katolicy mogą się nimi czuć dotknięci. Tymczasem wydanie „Odpowiedzi” przez Kongregację Nauki Wiary nie miało na celu poniżania czy dyskryminowania Kościołów powstałych po Reformacji. Nigdzie nie powiedziano, że te wspólnoty nie są Kościołami – napisał bp Koch. Watykański dokument po prostu uściśla, że Kościoły protestanckie nie są Kościołami w znaczeniu, w jakim Kościół katolicki pojmuje sam siebie. To stanowisko oczywiście różni się od poglądów protestanckich, ale gdy chodzi o ekumeniczne zadrażnienia, to nie brak ich także ze strony ewangelików. Czytając niektóre opinie odnosi się całkowicie fałszywe wrażenie, że to wyłącznie Kościoły protestanckie są protagonistami ekumenizmu, a Kościół katolicki jest w zasadzie na tej drodze główną przeszkodą – stwierdził przewodniczący szwajcarskiego episkopatu.
W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.
Ciąg dalszy kampanii reżimu prezydenta Daniela Ortegi przeciwko Kościołowi katolickiemu.
Podczas liturgii odczytano Przesłanie Soboru Biskupów z okazji 100-lecia autokefalii.
W Białymstoku odbył się z tej okazji koncert dzieł muzyki cerkiewnej w wykonaniu stuosobowego chóru.