Polityka i ekumenizm w Wiedniu

Obiadem u prezydenta Austrii Heinza Fischera rozpoczęła się 9 grudnia w Wiedniu konferencja „World Policy“. Wśród jej uczestników są przewodniczący Rady Europy Herman van Rompuy, prezydenci Turcji Abdullah Gül i Serbii – Boris Tadić, ekumeniczny patriarcha Konstantynopola Bartłomiej I oraz były sekretarz generalny Ligi Arabskiej Amr Mousa.

Przed rozpoczęciem konferencji odbyło się przedświąteczne „spotkanie na szczycie“ w duchu ekumenicznym: zwierzchnik światowego prawosławia, patriarcha Bartlomiej I spotkał się z przewodniczącym Konferencji Biskupów Austriackich, kardynałem Christophem Schönbornem. Po zakończeniu konferencji w wiedeńskim Hofburgu 11 grudnia patriarcha Bartłomiej będzie przewodniczył uroczystej liturgii w grecko-prawosławnej katedrze Trójcy Świętej. Tydzień wcześniej w tejże katedrze odbyła się intronizacja nowego grecko-prawosławnego metropolity Austrii, Arseniosa Kardamakisa.

W konferencji „World Policy” uczestniczą wysokiej rangi politycy, zwierzchnicy Kościołów, eksperci i przedstawiciele świata gospodarczego, którzy zastanawiają się nad podjeściem globalnym do różnych problemów aktualnych. Tematyka trzydniowych obrad jest bardzo różnorodna i sięga od międzynarodowych wyzwań kryzysu euro, przez „wiosnę arabską“, wielkie katastrofy, demokratyzację Afryki do kwestii przyszłości „ G-8“ i „ G-20“.

Jest to już czwarta tego typu konferencja, a jej organizatorem jest francuski „think tank“ – Instytut ds. Relacji Międzynarodowych (IFRI). Poprzednie konferencje obradowały w Evian nad Jeziorem Genewskim i w Marakeszu w Maroku.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama