Polscy ekumeniści powrócili z Rzymu

Udział w nieszporach ekumenicznych pod przewodnictwem Benedykta XVI był głównym punktem pobytu w Rzymie delegacji Polskiej Rady Ekumenicznej i Rady ds. Ekumenizmu Konferencji Episkopatu Polski. W skład grupy, która zakończyła wizytę w Wiecznym Mieście 27 stycznia, wchodzili przedstawiciele sześciu Kościołów chrześcijańskich działających w Polsce.

Główny trzon delegacji stanowił zespół, który opracował materiały biblijno-teologiczne na tegoroczny Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Było to wydarzenie bez precedensu, bowiem nigdy dotąd Polacy nie przygotowywali z tej okazji materiałów przeznaczonych dla chrześcijan na całym świecie.

Podczas nabożeństwa celebrowanego 25 stycznia pod przewodnictwem Benedykta XVI w bazylice św. Pawła za Murami na zakończenie Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, polscy ekumeniści siedzieli na honorowych miejscach. Papież, który przy wcześniejszych okazjach dwa razy dziękował zespołowi redakcyjnemu z Polski, tym razem powitał polską delegację uczestniczącą w nieszporach. Wcześniej, tego samego dnia, Polacy wzięli udział w audiencji ogólnej Benedykta XVI.

Dużym przeżyciem, zwłaszcza dla niekatolickich członków delegacji, była wizyta w siedzibie Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan. Gości z Polski powitał przewodniczący Rady, kard. Kurt Koch oraz jej sekretarz, bp Brian Farell. O funkcjonowaniu dykasterii opowiadał oraz na pytania członków delegacji odpowiadał ks. Mark Langham. Odbyli także nieplanowaną wcześniej wizytę w siedzibie Kongregacji Nauki Wiary.

Polacy złożyli także wizytę w siedzibie włoskiego Towarzystwa Biblijnego, prowadzonego przez protestantów, które współpracuje z Konferencją Episkopatu Włoch i Papieską Radą ds. Popierania Jedności Chrześcijan. Przedstawiciel Towarzystwa z uznaniem informował, że mogło ono urządzić wystawę swoich książek z okazji zgromadzenia Synodu Biskupów w 2008 r. na temat Słowa Bożego.

Na życzenie prawosławnego członka delegacji, ks. Doroteusza Sawickiego, ekumeniści zwiedzili także katakumby św. Pryscylli, gdzie znajduje się najstarszy wizerunek Matki Boskiej z Dzieciątkiem, pochodzący z początku III w.

Będąc na prezentacji najnowszej książki kard. Waltera Kaspera, poprzedniego przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan, Polacy mieli okazję osobiście podziękować niemieckiemu purpuratowi za to, że chrześcijanie z Polski po raz pierwszy mogli opracować materiały na tydzień ekumeniczny w 2012 r.

„Na 9 uczestników naszej delegacji, większość – pięcioro – stanowili niekatolicy. Byliśmy pod wielkim wrażeniem gościnności. Wszędzie drzwi stały przed nami otworem. Gratulowano nam tekstów na tegoroczny Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan, mówiono, że stosowano się do naszych sugestii, aby podczas nabożeństw obecny był gest łamania się opłatkiem, skoro nie możemy razem przystępować do Eucharystii. Wszyscy czuliśmy sacrum miejsc, które odwiedzaliśmy oraz celebracji, w których uczestniczyliśmy” – powiedział KAI ks. dr Sławomir Pawłowski SAC, główny organizator wyjazdu.

W skład delegacji wchodzili: bp Edward Puślecki, zwierzchnik Kościoła ewangelicko-metodystycznego, ks. Ireneusz Lukas, dyrektor Biura Polskiej Rady Ekumenicznej z Kościoła ewangelicko-augsburskiego, ks. Andrzej Gontarek z Kościoła polskokatolickiego, ks. Doroteusz Sawicki z Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego i Jadwiga Zalisz z Kościoła ewangelicko-reformowanego.

Radę ds. Ekumenizmu Konferencji Episkopatu Polski reprezentowali: ks. Sławomir Pawłowski SAC, Monika Waluś oraz Anna i Jacek Sajowie.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| EKUMENIZM, RZYM