Razem dla Europy – pod takim hasłem odbędzie się 12 maja w Brukseli wielka manifestacja ponad 300 ruchów i wspólnot chrześcijańskich różnych wyznań.
Podobne wydarzenie planowane jest w tym samym czasie w 130 innych miastach naszego kontynentu, w tym aż 42 we Włoszech, 28 w Niemczech, 14 we Francji, 10 w Hiszpanii, 7 w Portugalii, 6 w Rumunii, w Polsce zaś – we Wrocławiu.
W Brukseli obecni będą politycy i ludzie kultury. Z wideoprzesłaniem zwróci się do zgromadzonych przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy. Głos zabiorą także: były przewodniczący Komisji Europejskiej Romano Prodi, przewodnicząca ruchu Fokolari Maria Voce, założyciel Wspólnoty św. Idziego Andrea Riccardi i Thomas Römer z YMCA.
Komunikat organizatorów manifestacji informuje, że w kryzysie, jaki przechodzi Europa, powodującym podziały, inicjatywa 'Razem dla Europy' ma być świadectwem wspólnoty, odpowiedzialności i zaangażowania na rzecz wspólnego europejskiego domu od Atlantyku po Ural, Europy, która nie zamyka się w sobie, lecz „dostrzega wspólny los z innymi kontynentami”.
Na zakończenie spotkania, w łączności satelitarnej i internetowej z innymi miastami, zostanie ogłoszony manifest, skierowany do instytucji europejskich i obywateli Europy.
Rosną m.in ograniczenia w zakresie deklaracji chrześcijańskiego światopoglądu w życiu publicznym.
Za wiarę są z największą surowością karani przez komunistów.
40-dniowy post, zwany filipowym, jest dłuższy od adwentu u katolików.
Podczas liturgii odczytano Przesłanie Soboru Biskupów z okazji 100-lecia autokefalii.