Koptowie boją się dyskryminacji

Dyskryminacji i prześladowań obawiają się koptyjscy chrześcijanie w Egipcie. Ich sytuacja może się znacznie pogorszyć, jeśli w najbliższych wyborach prezydenckich wygra Abdul Moneim Aboul Fotouh, kandydat Bractwa Muzułmańskiego.

Organizacja ta zapowiada bowiem m.in. wprowadzenie kontrowersyjnego prawa, które nałoży bardzo poważne restrykcje i utrudnienia przy budowie i utrzymaniu chrześcijańskich miejsc kultu.

Mniejszość koptyjska cierpiała z powodu dyskryminacji już za rządów Hosniego Mubaraka, ale obawy o nasilenie tych prześladowań pod władzą islamistów nie pozostają nieuzasadnione. Po wypadkach „arabskiej wiosny” wzmogły się bowiem akty przemocy wobec miejsc kultu i wspólnot koptyjskich ze strony islamistów. Jeśli zatem ich kandydat zwycięży w wyborach, sytuacja może stać się jeszcze bardziej napięta.

Prawosławny Kościół koptyjski liczy, że w nadchodzących wyborach może zagłosować blisko 6 milionów jego wyznawców. W liczącym blisko 82 miliony ludzi Egipcie uprawnionych do głosowania jest ok. 50 milionów mieszkańców. Wybory prezydenckie odbędą się 23 i 24 maja.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.