Nowy papież Koptów

Bp Tawadros został nowym zwierzchnikiem Kościoła koptyjskiego, głównego chrześcijańskiego wyznania w Egipcie. Wyboru dokonano podczas specjalnej ceremonii w katedrze św. Marka w Kairze.

Nazwisko 118. papieża Koptów wylosował spośród trzech kandydatów chłopiec z zawiązanymi oczami, co ma odzwierciedlać wolę Bożą. Intronizacja nowego patriarchy Aleksandrii i całej Afryki odbędzie się 18 listopada.

60-letni Tawadros przed wstąpieniem do seminarium ukończył studia farmaceutyczne. Uważany jest za wybitnego teologa znanego z zaangażowania w pracę z młodzieżą. Zastąpi zmarłego w marcu Szenudę III, który przez czterdzieści lat kierował Kościołem koptyjskim.

Obserwatorzy podkreślają, że czeka go niełatwe zadanie kierowania tą największą mniejszością chrześcijańską na Bliskim Wschodzie w klimacie coraz większych przemian społeczno-politycznych zachodzących w regionie. Wskazuje się tu m.in. na trudności, na jakie napotykają wyznawcy Chrystusa po upadku reżimu Hosniego Mubaraka i przejęciu władzy przez Bractwo Muzułmańskie, które zaraz po wyborze złożyło gratulacje nowemu patriarsze.

Jak mówi bp Barnaba El Soryani, który uczestniczył w dzisiejszej ceremonii w Kairze, „Papież Tawadros II jest osobą bardzo aktywną i doskonale znaną w środowisku koptyjskim, szczególnie w Egipcie. Jest człowiekiem spokojnym, powszechnie szanowanym. Liczymy na to, że będzie kroczył drogą wytyczoną przez patriarchę Szenudę III, którego jest uczniem, a zarazem synem duchowym. Jesteśmy przekonani, że wraz z nim Kościół koptyjski pójdzie drogą dialogu: on sam pokłada w nim duże nadzieje” – dodał zwierzchnik Koptów we Włoszech

Na świecie żyje 11 mln wiernych Koptyjskiego Kościoła Prawosławnego. Szacuje się, że w 83-milionowej społeczności egipskiej stanowią oni 6-10 proc. mieszkańców.

 

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...
 • Beata
  04.11.2012 17:06
  To "papież" nie jest papieżem?
 • piotr
  04.11.2012 20:26
  Idz prostą drogą do Jezusa nie kręć nie unikaj trudności idż i patrz w światło a Pan cię przyjmie. Amen.
 • Pachomiusz
  05.11.2012 15:15
  Zachęcam do pisania listów gratulacyjnych do nowego papieża Koptów. Chrześcijanie w Egipcie i na Bliskim Wschodzie potrzebują naszego wsparcia, wsparcia innych chrześcijan. To w Egipcie znajdujemy początki m.in. chrześcijańskiego ruchu monastycznego (św. Antoni i św. Pachomiusz). Położenie tamtejszych chrześcijan w otoczeniu innych religii jest bardzo trudne. Zachęcam też do modlitwy za nich.
  Pachomiusz
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.