Jutro rozpoczyna obrady Synod Stały Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego.
Od czwartku 24 maja do niedzieli 27 maja, pod przewodnictwem Jego Świątobliwości Światosława Szewczuka, zwierzchnika Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego będzie obradował we Wrocławiu Synod Stały tego Kościoła. Władycy przybędą do stolicy Dolnego Śląska na zaproszenie biskupa wrocławsko-gdańskiego Włodzimierza Juszczaka oraz prezydenta miasta Wrocławia Rafała Dutkiewicza.
Synod Stały działa w okresie pomiędzy posiedzeniami Synodu Biskupów, który tworzą wszyscy biskupi Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, w tym dwaj władycy z Polski - abp Jan Martyniak, metropolita przemysko-warszawski i bp W. Juszczak. Głównym jego zadaniem jest przygotowanie programu pracy Synodu Biskupów, który zbiera się raz w roku. Kadencja członków Synodu Stałego trwa pięć lat. Gremium to spotyka się cztery razy w roku, z czego jedno spotkanie odbywa się poza Ukrainą.
W Synod Stały obecnej kadencji wchodzą: patriarcha Światosław Szweczuk, zwierzchnik UKGK (Kijów), abp Ihor Woźniak, metropolita lwowski, abp Wasyl Semeniuk, metropolita tarnopolski, bp Paul Chomnyckyj, biskup stamfordzki, bp David Motiuk, biskup edmontoński i bp Bohdan Dziurach, sekretarz Synodu Biskupów UKGK (Kijów).
Synodowi towarzyszyć będzie szereg spotkań i nabożeństw. W sobotę 26 maja, w Legnicy, patriarcha Światosław Szewczuk spotka się z kapłanami pracującymi w obu greckokatolickich diecezjach w Polsce. Następnie, o godz. 10.00, będzie przewodniczył liturgii pontyfikalnej w cerkwi w Legnicy, przy ul. Wrocławskiej 180.
W niedzielę 27 maja, o godz. 9.00, zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego będzie przewodniczył pontyfikalnej liturgii we wrocławskiej katedrze greckokatolickiej, przy pl. Nankiera 15. Razem z patriarchą będą koncelebrować biskupi, członkowie Synodu Stałego oraz hierarchowie z Polski i Niemiec.
Członkowie Synodu Stałego spotkają się także z hierarchami Kościoła rzymskokatolickiego z archidiecezji wrocławskiej, diecezji legnickiej i diecezji świdnickiej, przedstawicielami władz miejskich oraz uczelni wyższych.
Ciąg dalszy kampanii reżimu prezydenta Daniela Ortegi przeciwko Kościołowi katolickiemu.
Podczas liturgii odczytano Przesłanie Soboru Biskupów z okazji 100-lecia autokefalii.
W Białymstoku odbył się z tej okazji koncert dzieł muzyki cerkiewnej w wykonaniu stuosobowego chóru.