Dyskryminacja Adwentystów

Organizowanie egzaminów na aplikacje prawnicze wyłącznie w soboty uniemożliwia przystępowanie do nich osób z Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego, dla których jest to dzień świąteczny. Nie ma przeszkód, by wyznaczać na egzamin dodatkowy termin - uważa RPO prof. Irena Lipowicz.

Rzecznik Praw Obywatelskich skierowała w tej sprawie pismo do resortu sprawiedliwości. Zaznaczyła w nim, że w sprawie terminów organizowania egzaminów na aplikacje otrzymywała sygnały od wyznawców Kościoła Adwentystów, dla których "sobota jest dniem świątecznym o wyjątkowej wadze".

Według niej liczba osób, które z różnych przyczyn - w tym religijnych - nie mogą przystąpić do egzaminu w sobotę nie jest znaczna. "Wydaje się więc, że dla tej grupy ubiegających się o przyjęcie na aplikacje możliwe jest ewentualne zorganizowanie egzaminu nie w każdym województwie, a w wybranych miastach" - wskazała prof. Lipowicz. Dodała, że w takim przypadku zainteresowani innym terminem egzaminu zobowiązani byliby do złożenia - z odpowiednim wyprzedzeniem - stosownych oświadczeń poświadczonych przez odpowiednie grupy wyznaniowe.

RPO wskazała także, że przeprowadzany w całym kraju lekarski egzamin państwowy, a obecnie lekarski egzamin końcowy, organizowany jest w piątki. "Stało się to m.in. na wniosek zainteresowanych kościołów i związków wyznaniowych oraz na skutek rekomendacji RPO" - głosi pismo prof. Lipowicz zamieszczone na stronach Rzecznika. Zaznaczono w nim także, iż prawnicze egzaminy na koniec aplikacji odbywają się przez kilka dni roboczych, mimo że przystępuje do nich mniejsza liczba zdających niż w przypadku egzaminów wstępnych.

Zgodnie z ustawą o stosunku państwa do Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w RP świętem adwentystycznym jest sobota, a wierni mają prawo do zwolnienia od pracy od zachodu słońca w piątek do zachodu słońca w sobotę. "Na prośbę pracownika złożoną na początku okresu zatrudnienia lub w jego trakcie, nie późnej jednak niż siedem dni przed dniem zwolnienia, zakład pracy ustala dla niego indywidualny rozkład czasu pracy. Przepis ten stosuje się odpowiednio do uczniów i studentów, z tym że szkoły udzielając zwolnień od nauki określają sposób wyrównania zaległości dydaktycznych spowodowanych zwolnieniem" - głosi ustawa.

Kościół Adwentystów Dnia Siódmego jest wspólnotą chrześcijańską należącą do wyznań protestanckich nawiązujących do profetyzmu, mesjanizmu i millenaryzmu. Jego początki sięgają połowy XIX w., powstał w Stanach Zjednoczonych. W Polsce liczy około 10 tys. wyznawców.

W drugiej połowie września zeszłego roku do egzaminów wstępnych na aplikacje: adwokacką, radcowską, notarialną i komorniczą przystąpiło blisko 12 tys. prawników. Egzaminy zdało ponad pięć tys. osób.

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...
 • Jasn
  30.05.2012 10:09
  A jak to się ma do studiowania w niedziele katolickiej młodzieży ?
 • tess
  30.05.2012 15:24
  A jak się to ma do ZMUSZANIA (!) nauczycieli akademickich do pracy w niedzielę (czasem nawet w przypadającą akurat Pięćdziesiątnicę)?! Nauczyciel, który mówi NIE, słyszy: "Na to Twoje / Pańskie miejsce czekają inni, więc jeśli się nie podoba... Nikt tu na siłę nie trzyma!"
 • alex
  06.06.2012 18:26
  Jeżeli katolicka młodzież studiuje w niedzielę, to cóż to za katolicy? Niech nie przychodzą na zajecia w niedziele, tak jak adwentyści nie przychodzą w sobotę :)
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.