W dniach 12-13 sierpnia br. przez tereny województwa podlaskiego prowadzić będzie trasa peregrynacji kopii Ikony Częstochowskiej w ramach ekumenicznej modlitwy w obronie życia na świecie „Od Oceanu do Oceanu”.
W niedzielę, 12 sierpnia, Ikona z wizerunkiem Matki Bożej Jasnogórskiej zostanie przekazana przez wiernych z Mariampola na Litwie i rozpocznie 15-dniową wędrówkę po Polsce.
W diecezji ełckiej Ikona zatrzyma się w Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Studzienicznej, gdzie od godz. 11.00 trwać będzie modlitewne czuwanie.
Na terenie archidiecezji białostockiej wizerunek Matki Bożej Jasnogórskiej nawiedzi cztery miejsca. Od godz. 15.00 przebywać w parafii pw. św. Antoniego w Sokółce. Następnie nawiedzi parafię pw. Świętej Trójcy w Supraślu, gdzie o godz. 16.30 odprawiona zostanie Msza św.
Do archikatedry białostockiej Ikona zawita o godz. 19.00, gdzie przez godzinę wierni trwać będą na modlitwie w obronie życia.
Ok. godz. 20.00 ulicami Białegostoku nastąpi procesyjne przeniesienie w milczeniu Ikony do prawosławnej katedry pw. św. Mikołaja Cudotwórcy. Tu pozostanie pozostanie do następnego dnia.
Uczestnicy procesji będą mieli przypięte błękitne kokardki jako symbol ochrony życia. Milczenie zaś – według zamierzeń organizatorów - ma symbolizować milczenie wszystkich dzieci nienarodzonych, które nie są w stanie zawalczyć o własne prawo do życia; milczenie ludzi młodych, którym sytuacja ekonomiczna nie pozwala na założenie rodziny; milczenie ludzi starszych, którzy często kończą swe życie w skrajnej nędzy.
Następnego dnia o godz. 12.00 sprzed katedry prawosławnej Ikona wyruszy w dalszą trasę peregrynacji.
Kolejnymi etapami wędrówki będą m.in. Gietrzwałd, Gdańsk, Szczecin, Toruń, Warszawa, Częstochowa, Kraków. W niedzielę 28 sierpnia Ikona przekazana zostanie wiernym w Czechach.
Peregrynacja jest wspólną inicjatywą wiernych Kościoła katolickiego i Cerkwi prawosławnej. Obraz Matki Bożej przemierza trasę od Władywostoku do Fatimy, która liczy ponad 18 tys. kilometrów i wiedzie przez 23 państwa.
Rosną m.in ograniczenia w zakresie deklaracji chrześcijańskiego światopoglądu w życiu publicznym.
Nawiązują on do historii pastuszków, którzy zauważyli na polach betlejemskich jasność.
Boże Narodzenie jest również okazją do ponownego uświadomienia sobie „cudu ludzkiej wolności”.