Egipcjanie w dowodzie osobistym mają wpisane wyznanie. W przypadku chrześcijan często powodem uniemożliwia to uzyskanie zatrudnienia.
Już po raz czwarty Sekcja Polska Pomocy Kościołowi w Potrzebie organizuje ogólnopolski Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. W ubiegłych latach stowarzyszenie przedstawiało trudne położenie chrześcijan w Indiach, Iraku i Sudanie. Obecnie ukazuje ono drastyczną sytuację humanitarną wyznawców Chrystusa w Egipcie. Hasło kampanii to: „Pokój dla Egiptu”.
Turystyczny raj – tak kojarzony jest Egipt przez wielu ludzi. Kampania organizowana przez PKWP niesie ze sobą przesłanie „Egipt… poznaj jego drugie oblicze”. Zniszczone koptyjskie kościoły, zabici wierni uczestniczący w nabożeństwach bądź wracający z nich do domu, wypędzone chrześcijańskie rodziny, zniszczone domy i sklepy prowadzone przez chrześcijan to tylko niektóre przykłady prześladowania i dyskryminacji wyznawców Chrystusa w Egipcie.
20 lutego 2011 r., egipski Najwyższy Sąd Apelacyjny uniewinnił dwie z trzech osób podejrzanych o zamordowanie wiernych opuszczających świątynię koptyjską po Mszy w Boże Narodzenie. 6 stycznia 2010 r. w Nag Hammadi (prowincja Kina, Górny Egipt) w podobnym ataku zostało zabitych sześciu Koptów. Jeden z oskarżonych został ostatecznie 16 stycznia skazany na karę śmierci, ale nie za udział w ataku na Koptów, tylko za zabicie przechodnia, który był podobnie jak on muzułmaninem.
Egipcjanie w dowodzie osobistym mają wpisane wyznanie. W przypadku chrześcijan często powodem uniemożliwia to uzyskanie zatrudnienia. 16 listopada 2010 r. muzułmanie podpalili kilka domów koptyjskich rodzin w wiosce znajdującej się 450 km na południe od Kairu. Była to reakcja na pogłoski, jakoby Kopt planował poślubić muzułmankę. 24 listopada gubernator Gizy wysłał robotników, aby zburzyli kopułę kościoła budowanego w dzielnicy Omraneya. Koptowie uzyskali pozwolenie na jego budowę. Protesty organizowane przez chrześcijan zostały krwawo stłumione przez policję i radykalnych muzułmanów, a w trakcie walk zabito dwóch koptyjskich wyznawców Chrystusa.
W 2011 r. natężenie ataków na Koptów zwiększyło się w niespotykanym stopniu. 23 lutego koptyjskiemu prawosławnemu księdzu Boutrosowi podcięto gardło w jego domu w miejscowości Shotb koło Asjut, ponieważ został on oskarżony na islamskiej stronie internetowej o „prozelityzm”. 9 marca w dwóch dzielnicach Kairu zginęło 13 chrześcijan, a 120 zostało rannych w antychrześcijańskich pogromach, w których wzięło udział 15.000 uzbrojonych islamistów z okolicznych dzielnic. Podczas ataku podpalono osiem domów, dwadzieścia zakładów recyklingu odpadów i 30 śmieciarek będących własnością Koptów. W tym czasie siły bezpieczeństwa rozmieszczone przy wejściach do obu dzielnic nie tylko nie zrobiły nic, aby chronić chrześcijan, a wprost przeciwnie, użyły ostrej amunicji przeciwko broniącym się chrześcijanom. Od 14 kwietnia przez kolejne dziesięć dni grupy islamistów protestowały przed siedzibą gubernatora Kiny, a także blokowały linię kolejową łączącą Kair z południem kraju, sprzeciwiając się powołaniu jedynego koptyjskiego gubernatora w całym kraju Emada Michaela.
Początek 2012 r. zaznaczył się również serią ataków antychrześcijańskich. 19 stycznia tłum salafitów zaatakował koptyjskich chrześcijan w Kebly – Rahmaniya koło Nag Hammadi, podpalając ich domy i sklepy. 26 stycznia dwaj Koptowie, Mouwad Assaad i jego syn, zostali zastrzeleni przed swoim sklepem. 27 stycznia w miejscowości Sharbat koło Aleksandrii po pogłoskach o spotkaniach młodego Kopta Girgisa Mourada z muzułmańską dziewczyną kilkuset zbrojnych i rozjuszonych muzułmanów podeszło pod dom „winnego”. Tam splądrowali sklepy prowadzone przez niego i jego rodzinę, a następnie zaatakowali domy innych Koptów. 2 lutego „komisja pojednania” (tradycyjny sąd) z udziałem gubernatora Aleksandrii i kilku muzułmańskich urzędników nakazał wydalenie ośmiu koptyjskich rodzin związanych z Girgisem Mouradem.
Na zaproszenie PKWP na Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym do Polski przybył administrator katolickiego patriarchatu koptyjskiego biskup diecezji Asjut Kyrillos William, który ukazuje prawdziwą sytuację chrześcijan w Egipcie. W trakcie wizyty w Polsce odwiedzi on między innymi Warszawę, Kraków-Łagiewniki, Częstochowę, Toruń i Gdańsk.
Projekt pomocy egipskim chrześcijanom można wspomóc poprzez stronę www.pkwp.pl oraz www.pokojdlaegiptu.pl
W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.
Podczas liturgii odczytano Przesłanie Soboru Biskupów z okazji 100-lecia autokefalii.