Chcą, by Boże Narodzenie było dniem roboczym

W Republice Południowej Afryki trwa konflikt wokół chrześcijańskich świąt. „Komisja Ochrony Praw Wspólnot Kulturowych i Religijnych (CRL) zaproponowała, aby z listy oficjalnych świąt skreślić Wielki Piątek i Boże Narodzenie (25 grudnia).

Według tej organizacji, w tak wielokulturowym kraju, jakim jest RPA, zarówno Wielki Piątek, jak i Boże Narodzenie od dawna nie są obchodzone przez wszystkie grupy religijne i dlatego są „dyskryminujące”.

Przeciwko temu planowi demonstrowało przed siedzibą Sądu Najwyższego w Johannesburgu ponad sto osób z przewodniczącym Partii Chrześcijańsko-Demokratycznej RPA (ACDP) Kennethem Meshoe.

"Public Holidays Act", czyli ustawa o dniach świątecznych, reguluje wszystkie oficjalne dni świąteczne w Republice Południowej Afryki. Komisja ds. mniejszości uważa jednak, że ustawa jest „niesprawiedliwa”, ponieważ zawiera święta wyłącznie chrześcijańskie. A przecież – zdaniem komisji - dąży się do „zjednoczonego narodu południowoafrykańskiego , który chroni kultury, religie i języki wszystkich swoich, bardzo różnych, mieszkańców”. W ostatnim okresie komisja otrzymała „szereg skarg” dotyczących niesprawiedliwej i jednostronnej ustawy.

Jeden z członków komisji skarżył się, że kalendarz świąt w RPA jest „zbyt zachodni” i Afrykańczyk nie może żyć według niego. Argumentował, że w czasie, kiedy chrześcijanie odpoczywają w swoje dni świąteczne, wyznawcy innych religii są narażeni na straty gospodarcze. Tak więc chcąc obchodzić swoje święta religijne powinni na nie brać po prostu urlop. ”Potrzebny nam jest własny kalendarz, jaki mają na przykład Chińczycy” - stwierdził członek komisji ds. mniejszości.

Według oficjalnych statystyk rządowych chrześcijanie stanowią ciągle większość, bo 79,5 procent społeczeństwa RPA. Tradycyjne religie afrykańskie wyznaje 15 procent, a tylko 1,5 proc. – islam. Wyznawcy hinduizmu stanowią 1,3, a judaizmu – 0,2 procent w społeczeństwie RPA.

Dyskusja na temat oficjalnych dni świąt rozpoczęła się już w czerwcu br. Wtedy to pierwsze przesłuchania rozpoczęła komisja ds. mniejszości w Dihlabeng-Bethlehem. Według przewodniczącego komisji większość zażaleń dotyczyła skreślenia świąt. Były też głosy domagające się włączenia do kalendarza świąt muzułmańskich, ale i takie, które domagały się kalendarza afrykańskiego, uwzględniającego wszystkie tradycyjne religie RPA.

Szef komisji ds. Mniejszości Pheagane Moreroa wyjaśniał, że przy ustalaniu oficjalnych świąt nie można uwzględniać każdej religii. Szef partii ACDP, Meshoe, uzasadnił swoje stanowisko przeciwne skreśleniu świąt chrześcijańskich danymi statystycznymi na temat religii. Wynika z nich, że czterech spośród pięciu obywateli RPA jest chrześcijanami. Ich święta, takie jak Wielki Piątek czy Boże Narodzenie nie dyskryminują nikogo.

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...
 • jj
  14.11.2012 13:50
  Czyli powrót do niewoli,
 • Jerzyk
  14.11.2012 14:43
  Niewolnikiem to jesteś, kiedy coś ci przeszkadza, rozdrażnia, panuje nad tobą, nie potrafisz sobie dać z tym rady.
  Niewolnikiem możesz być ze świętami, jak i bez nich.
  - Wolność daje Bóg, Jezus uwolnił nas z grzechu i śmierci.
  - Tylko czy chcesz być wolnym?
 • nirs
  14.11.2012 14:58
  Ciekawi mnie co w tym temacie ma do powiedzenia ks. Boniecki.
  Jego światły i otwarty umysł zapewne dopatrzy się w tym wiosny kościoła.
  Pewności nie mam, wiec z niecierpliwością czekam.
  W najgorszym razie, będę musiał zadowolić się tekstem pana A. Macury
  http://info.wiara.pl/doc/1360872.Przychodza-z-ucisku

 • Fd
  14.11.2012 15:28
  Coś strasznego!
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.