11 anglikańskich zakonnic wybrało katolicyzm

11 anglikańskich zakonnic ogłosiło swą konwersję na katolicyzm. Jest wśród nich była pastorka s. Patricia Ann, która już wcześniej zrezygnowała po namyśle z kapłańskiej posługi. Jak zaznacza, jej przypadek w gronie anglikańskich kobiet-duchownych nie jest odosobniony.

Siostry-konwertytki należą do wspólnoty Maryi Panny w Wantage w hrabstwie Oxfordshire. Wyznanie wiary katolickiej złożą 1 stycznia i zostaną włączone do ordynariatu dla byłych anglikanów w Wielkiej Brytanii jako wspólnota Sióstr Najświętszej Maryi Panny. Dołączą do nich trzy inne zakonnice, które już wcześniej nawróciły się na katolicyzm.

Przez pierwszych sześć tygodni po konwersji wspólnota będzie się uczyła katolickiego życia zakonnego w jednym z klasztorów benedyktyńskich. Dalszy los sióstr jest jednak niepewny. Muszą bowiem opuścić rodzimy klasztor, gdzie pozostało 30 zakonnic anglikańskich. Nie mają też żadnych środków do życia.

Jak wyznała przełożona klasztoru, s. Angela Winsome, która również zdecydowała się na konwersję, dyskusja nad przyjęciem wiary katolickiej rozpoczęła się we wspólnocie przed trzema laty. Przełomowym wydarzeniem było utworzenie przez Benedykta XVI ordynariatu. Był to proroczy gest, umożliwiający spełnienie pragnień wielu pokoleń anglikanów i katolików, którzy modlili się o zjednoczenie Kościoła – oświadczyła s. Winsome.

Zdaniem przełożonego brytyjskiego ordynariatu konwersja sióstr ma wielkie znaczenie symboliczne. Klasztor w Wantage zawsze bowiem odgrywał istotną rolę w Kościele anglikańskim. Powstał on z inspiracji Ruchu Oksfordzkiego, założonego przez bł. Johna Henry’ego Newmana, i zawsze modlił się o jedność chrześcijan – przypomniał ks. Keith Newton.

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...
 • @marco
  13.12.2012 21:31
  @marco
  Kościół jest mistycznym ciałem Chrystusa - więc nawrócenie do Kościoła jest nawróceniem do Chrystusa. Heretykom i schizmatykom mówimy Stanowcze NIE i modlimy się o ich nawrocenie (tak jak prosił Pan Jezus np. w Objawieniach św. Faustyny)
 • @marco
  13.12.2012 21:31
  @marco
  Kościół jest mistycznym ciałem Chrystusa - więc nawrócenie do Kościoła jest nawróceniem do Chrystusa. Heretykom i schizmatykom mówimy Stanowcze NIE i modlimy się o ich nawrocenie (tak jak prosił Pan Jezus np. w Objawieniach św. Faustyny)
 • rose
  14.12.2012 08:47
  Z formalnego punktu widzenia masz rację, ale wszyscy protestanci jak i ŚJ używają terminu "nawrócenie", do nich oczywiście.
  Na moją uwagę, że to jest "odwrócenie" się od dotychczasowego wyznania wiary, obrażają się.

  W istocie rzeczy "nawrócić się" oznacza powrót do miejsca poprzedniego. Poprawniej byłoby "zwróciły się". Język jednak nie jest logiczny a i tradycja jest mocna. Nie trzeba jej zmieniać.
 • czytelnik
  16.12.2012 13:30
  Wszyscy jesteśmy wezwani do permanentnego nawracania się. Wtedy nasza wiara, nadzieja i miłość przynaglają nas do coraz pełniej wyrażanej więzi z Chrystusem zmartwychwstałym i żyjącym.
  Dzięki zamieszczonej informacji będę tym gorliwiej polecać Nowonarodzonemu Zbawicielowi zarówno siostry-konwertytki jak i cały Kościół w Wlk.Brytanii. Pan Jezus daje się poznać w drodze tym,co miłują Go więcej. Chwała Panu!
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.