Tylko nauka Chrystusa jest fundamentem, na którym powinno się budować swoje życie - podkreślają prawosławni hierarchowie w liście z okazji świąt Bożego Narodzenia. Wzywają wiernych do większych wysiłków na rzecz Cerkwi i rozwoju duchowego.
Według kalendarza juliańskiego, z którego przy ustalaniu dat większości świąt religijnych korzysta duża część społeczności prawosławnej w naszym kraju, Wigilia Bożego Narodzenia przypadnie 13 dni po świętach katolickich, czyli 6 stycznia w kalendarzu gregoriańskim. W tym terminie święta obchodzą przede wszystkim wierni Cerkwi we wschodniej Polsce.
"Nic innego a tylko nauka Chrystusa, pozostawiona nam i bez zmian chroniona w świętym Kościele prawosławnym, jest dla nas fundamentem, na którym powinniśmy budować swoje życie" - czytamy w liście soboru biskupów polskiej Cerkwi do wiernych i duchowieństwa.
Hierarchowie wezwali w nim do "pogłębienia wszystkich możliwych wysiłków na rzecz świętego Kościoła, dalszego rozwoju duchowego oraz niesłabnięcia w gorliwości". "W naszych sercach niech pomnaża się, działa i przynosi owoce światłość Chrystusowej nauki, zawsze żywe i nieprzemijające dary życia jak miłość, dobre uczynki, sprawiedliwość i dążenie do świętości" - podkreślili.
Podsumowując miniony rok w życiu Cerkwi w Polsce, arcybiskupi i biskupi ocenili, że nastąpił dalszy rozwój życia duchowego, czego rezultatem są nowe świątynie, remonty i rozpoczęte budowy. Wymienili m.in. konsekrację cerkwi ku czci Męczennika Gabriela w Zwierkach k. Zabłudowa (Podlaskie), a także remont kapitalny budynku przy ul. Cyryla i Metodego w Warszawie, gdzie działa stołeczne Centrum Kultury Prawosławnej.
Hierarchowie przypominają też o historycznej wizycie w Polsce zwierzchnika rosyjskiej Cerkwi patriarchy Cyryla. "Wizyta ta wniosła w nasze życie kościelne duchowe ożywienie i sprzyjała szerszej informacji mieszkańców naszego kraju o Kościele prawosławnym, jego historii i znaczeniu" - ocenili w liście bożonarodzeniowym.
Dokładnych danych o liczbie prawosławnych w Polsce nie ma. Według hierarchów wiernych jest ok. 550-600 tys., z czego około połowy mieszka w północno-wschodniej Polsce, m.in. w Białymstoku, Hajnówce, Bielsku Podlaskim i Siemiatyczach.
Święta Góra Grabarka k. Siemiatycz, z cerkwią na wzgórzu i żeńskim klasztorem, jest najważniejszym prawosławnym sanktuarium w kraju.
Na chwilę obecną nie wiadomo, czy dokonano również aresztowań.
Odnotowano też wzrost dyskryminacji wyznawców Chrystusa w miejscach pracy.