List prawosławnych hierarchów

W minionym roku życie Cerkwi w Polsce było stabilne - ocenia sobór biskupów Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, w liście z okazji Świąt Bożego Narodzenia. Hierarchowie nazywają je "radosnym świętem wierzącej ludzkości".

Według kalendarza juliańskiego, z którego przy ustalaniu dat świąt religijnych korzysta duża część społeczności prawosławnej w naszym kraju, wigilia Bożego Narodzenia przypada 6 stycznia, czyli trzynaście dni po świętach katolickich. W tym terminie święta obchodzą m.in. wierni Cerkwi w północno-wschodniej Polsce, gdzie są ich największe w kraju skupiska.

W liście bożonarodzeniowym, który będzie odczytywany w świątyniach w czasie świąt, prawosławni hierarchowie piszą o znaczeniu Bożego Narodzenia, nazywając je "początkiem i fundamentem wszystkich pozostałych świąt".

Oceniając miniony rok, duchowni przypomnieli ze smutkiem, że w katastrofie smoleńskiej zginął abp Miron Chodakowski, prawosławny ordynariusz polowy WP i jeden z członków soboru biskupów Polskiej Cerkwi. "Z pokorą przyjmujemy tę śmierć, wiedząc, że we wszystkim jest wola Boża" - napisali hierarchowie.

Ocenili jednocześnie, że "w całości" życie Cerkwi w Polsce było "stabilne". Zwrócili uwagę na poświęcenie kilku nowych świątyń, kontynuację budowy i remontów kolejnych cerkwi i domów cerkiewnych. M.in. rozpoczął się remont domu cerkiewnego w Warszawie, który "władze zwróciły Kościołowi po wieloletnich staraniach".

Hierarchowie przypomnieli też, że w 2010 roku miały miejsce ważne dla społeczności prawosławnej wizyty duszpasterskie, w tym przyjazd patriarchy Jerozolimy Teofila III oraz patriarchy ekumenicznego Konstantynopola Bartłomieja I (uczestniczył w sierpniowych obchodach 300-lecia pierwszego cudu w sanktuarium na Grabarce - PAP). Ocenili, że te wizyty miały duże znaczenie kościelne, duszpasterskie i społeczne.

Dokładnych danych o liczbie osób wyznania prawosławnego w Polsce nie ma. Według hierarchów, wiernych jest ok. 550-600 tys., z czego około połowy mieszka w północno-wschodniej Polsce, m.in. w Białymstoku, Hajnówce, Bielsku Podlaskim i Siemiatyczach.

Tutaj są też najważniejsze prawosławne sanktuaria, m.in. Święta Góra Grabarka k.Siemiatycz, z cerkwią i żeńskim klasztorem

«« | « | 1 | » | »»

Reklama