Będzie ordynariat dla byłych luteran?

Prefekt Kongregacji Nauki Wiary twierdzi, że Kościół mógłby pozwolić wracającym na jego łono protestantom zachować ich „uprawnione tradycje”.

Według „Catholic Culture” podczas spotkania autorskiego dotyczącego swojej najnowszej książki na temat teologii Benedykta XVI abp Gerhard Ludwig Müller stwierdził, że Kościół katolicki mógłby zezwolić luteranom „zachować uprawnione tradycje, które rozwinęli” i zostać członkami Kościoła, jak miało to miejsce w przypadku anglikanów.

- Świat luteranów jest nieco inny od świata anglikanów, wśród których zawsze byli tacy, którzy byli bliżsi katolicyzmowi – powiedział hierarcha. Dodał, że niektórzy luteranie mają nadzieję na przywrócenie pełnej wspólnoty z Rzymem.

- W mojej ojczyźnie, w Niemczech, protestanci często nie są po prostu przeciwni katolicyzmowi, często zachowywali katolickie tradycje – stwierdził abp Müller. Mają być wśród nich tacy, którzy uważają, że Sobór Watykański II dokonał reform, których chciał Marcin Luter.

Konstytucja papieska "Anglicanorum coetibus" z 2009 roku pozwoliła anglikanom, którzy chcieliby wrócić do Kościoła katolickiego, tworzyć ordynariaty personalne, w ramach których mogliby zachowywać swoje unikalne tradycje. Do tej pory powstały ordynariaty Matki Bożej z Walsingham (dla Anglii i Walii), Katedry Św. Piotra (dla USA i Kanady) oraz Matki Bożej Krzyża Południa (dla Australii).

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...
 • kriss
  16.01.2013 22:51
  Luteranom pozwólmy zachować ich tradycję, lefebrystom róbmy pod górkę w kwestii powrotu do pełnej łączności.

  Widzę tutaj jakiś brak konsekwencji...
 • Łukasz
  17.01.2013 11:25
  Witam,

  Co do "czczenia obrazów" oraz "nauki narastającej przez 2000 lat w KK"

  1) zapominamy o tym, że człowiek jest istotą złożoną z ciała i duszy. Co więcej całe poznanie najpierw odbywa się za pomocą zmysłów. Obrazy, rzeźby, architektura czy muzyka oddziałują na nasze zmysły i od zawsze min stanowiły środek do pobudzania naszej wyobraźni/duszy. My nie czcimy samych wizerunków ale one pomagają po prostu naszej wyobraźni, wzmacniają i stymulują nsze duchowe przeżycia. Jak słusznie zauważyła Ajja "wizerunki pozwalają skoncentrować uwagę na osobie Boga, Pana Jezusa, Matki Bożej lub świętego, przybliżają tajemnice wiary ilustrując różne jej aspekty, pomagają przedstawić wydarzenia biblijne." Poza tym nie zapominajmy o jednym - Bóg stał się człowiekiem, miał ciało, twarz, głos, był i jest pośród nas. Już choćby dlatego wizerunki Chrystusa (na krzyżu, na obrazach itd.) nie są czymś grzesznym. Chrystus uświęcił i wyniósł do chwały naszą cielesność.

  2)Czym jest KK? Otóż robimy podstawowy błąd - odrywamy Chrystusa i Ewangelię od Kościoła. Wiemy jaki skutek wywołało występienie Lutra - tysiące protestanckich odłamów gdzie każdy mówi co innego i inaczej rozumie Biblię. Chrystus założył Kościół, wybrał Piotra na swojego następcę, zapewnił Go o swojej asystencji poprzez Ducha Św. Kościół żyje Duchem Świętym i nie zastygł 2000 lat temu - Kościół ciągle wracał do źródeł i oczyszczał naukę Pana z różnych naleciałości. Jak rozumieć Ewangelię, jak interpretować Pisma??? W celu nauczania, uświęcania i kierowania Chrystus założył Kościół. Każdy bowiem moźe rozumieć Biblię na swój sposób..... i wiadomo, że różnie się to kończy. Poza tym Luter pojawia się 1500 lat po założeniu Kościoła. Czy do tego czasu wszyscy padli ofiarą oszustwa??? I co więcej byli tak nierozumni, że dali się nabrać???
 • mastera
  17.01.2013 14:45
  jeszcze co do czczenia obrazów. Cytat z Biblii brzmi: Nie będziesz miał cudzych bogów obok Mnie! Nie będziesz czynił żadnej rzeźby ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko, ani tego, co jest na ziemi nisko, ani tego, co jest w wodach pod ziemią! Nie będziesz oddawał im pokłonu i nie będziesz im służył, ponieważ Ja Pan, twój Bóg, jestem Bogiem zazdrosnym.
  Trzeba dużo złej woli aby nie dostrzec,że to przykazanie dotyczy zakazu czczenia zwierząt i zjawisk przyrody - wyraźnie wskazuje na to kontekst - na niebie, na ziemi nisko, ani w wodach pod ziemią - wyszczególnione przestrzenie życia zwierząt i zjawisk przyrody.
 • Soplica
  17.01.2013 23:22
  Bo dzisiejszy Kościół jest bardziej protestancki niż katolicki....:(
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.