Jerozolima: tłumy pielgrzymów

W Jerozolimie dziesiątki tysięcy wiernych i pielgrzymów uczestniczyło w obchodach prawosławnej Wielkanocy.

Według kalendarza juliańskiego, którym posługują się wspólnoty prawosławne oraz Kościoły wschodnie Pascha przypadła 5 maja, pięć tygodni później niż u katolików. W tym roku po raz pierwszy również większość parafii katolickich Ziemi Świętej celebrowało Wielkanoc według daty kalendarza juliańskiego.

Najważniejszą liturgią Triduum Paschalnego w Kościołach prawosławnych oraz wspólnotach obrządku wschodniego jest wielkosobotnia celebracja Świętego Ognia. Przed godz. 14:00 w bazylice Zmartwychwstania w Jerozolimie, jak co roku, pojawił się „nowy ogień”, symbol zmartwychwstałego Pana. Wraz z greckoprawosławnym patriarchą Jerozolimy po raz pierwszy w uroczystej liturgii wziął udział wybrany w styczniu nowy patriarcha Apostolskiego Kościoła Ormiańskiego Nourhan Manougian.

Święty Ogień z Jerozolimy został przetransportowany samolotami do wielu krajów, w tym do Rosji, Grecji, Rumunii oraz Bułgarii. Po raz czwarty w uroczystościach Świętego Ognia uczestniczyła delegacja z Polski. Przewodniczył jej biskup siemiatycki Jerzy Pańkowski, prawosławny ordynariusz polowy Wojska Polskiego. Święty Ogień z Jerozolimy został przywieziony do metropolity Sawy w Warszawie, a stamtąd przekazany jeszcze w Wielką Sobotę do innych diecezji.

Na jerozolimskich obchodach Wielkanocy najliczniej reprezentowanym Kościołem byli prawosławni z Rosji oraz około 12-tysięczna grupa pątników z Egiptu. Z powodu kryzysu niewielu pielgrzymów przybyło z Grecji i Cypru.

W tym roku po raz pierwszy również katolicy Ziemi Świętej, Jordanii i Cypru obchodzili święta Wielkanocy według kalendarza juliańskiego, czyli wspólnie z prawosławnymi. Podjęta przez ordynariuszy Ziemi Świętej decyzja w sprawie Wielkanocy jest ważnym krokiem na drodze ekumenicznego dialogu. Oprócz Jerozolimy i Betlejem, gdzie ze względu na obowiązujące status quo Wielkanoc była świętowana 31 marca, wszystkie inne wspólnoty katolickie, prawosławne, anglikańskie i luterańskie dały w Roku Wiary świadectwo konkretnego gestu jedności chrześcijan.

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...
 • Barbara966
  05.05.2013 18:42
  Nowy ogień?! T wszystko co macie do powiedzenia na temat fenomenu ognia, który zstępuje z Nieba? (tak wierzą prawosławni i mają na to swiadków).
  Dlatego katolicy wymyślili ogień Betlejemski, po który tam jezdżą, żeby tylko zamącić w głowach ludziom, aby nie zaczęli watpić w kościół rzymsko-katolicki , tak?
 • Helenka
  05.05.2013 19:53
  "wszystkie inne wspólnoty katolickie, prawosławne, anglikańskie i luterańskie dały w Roku Wiary świadectwo konkretnego gestu jedności chrześcijan."
  Jaki w tym wkład prawosławnych? To katolicy dostosowali się do nich.
 • Barbara966
  05.05.2013 20:40
  Cenzura ma się świetnie! Próbuje jeszcze raz - jakby co katoliczką jestem, póki co! Jaki "nowy ogień"? Ale manipulujecie ! Święty ogień, który zstępuje z nieba, jak za Mojżesza.
  Boicie się, że wam owieczki do prawosławnych uciekną?
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.