Wspólna Wielkanoc? Rosja mówi: Niet!

Rosyjska Cerkiew sceptycznie odniosła się do propozycji, aby najważniejszą uroczystość chrześcijaństwa, Wielkanoc, wszyscy wyznawcy Chrystusa obchodzili tego samego dnia. O inicjatywie tej mówił ostatnio Papież Franciszek, ale tym razem jej głównym promotorem jest koptyjski patriarcha Tawadros II, co najwyraźniej umknęło prawosławnym polemistom.

Koptowie zresztą, jako nie uznający orzeczeń chrystologicznych Soboru Chalcedońskiego z 451 r., nie pozostają w jedności z patriarchatami Konstantynopola czy Moskwy. Stąd nawet w obrębie samych tylko Kościołów wschodnich różnych tradycji trudno byłoby o wspólne przyjęcie jakiejkolwiek reformy kalendarza.

Znany teolog i misjonarz protodiakon Andriej Kurajew powiedział, że propozycja papieska „nie ma perspektyw i jest nierealna”. Stwierdził on, że motywy, jakimi kierował się Kościół w IV wieku, ustalając wspólną datę Wielkanocy, przestały być aktualne. W obchodach Wielkanocy w różnych dniach przez chrześcijan nie widzi on żadnego niebezpieczeństwa. Protodiakon Kurajew przypomniał, że wspólną datę obchodów Wielkanocy proponował wcześniej Sobór Watykański II i Papież Jan Paweł II.

Różnica w kalendarzach juliańskim, którym kierują się prawosławni, i gregoriańskim obowiązującym chrześcijan zachodnich wynika z odmiennego sposobu wyliczania daty równonocy wiosennej, po której w najbliższą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca obchodzi się Wielkanoc. U prawosławnych dodatkowo obowiązuje warunek, że Wielkanoc nie może wypadać równocześnie z Paschą żydowską. W 1948 r. w trakcie moskiewskich obrad Kościołów prawosławnych przyjęto zasadę, że wszystkie święta ruchome obchodzone będą zgodnie z kalendarzem juliańskim, czyli tzw. Paschalią Aleksandryjską, a święta stałe według zwyczaju każdego miejscowego Kościoła prawosławnego. Jednak niektóre Kościoły prawosławne, np. w Finlandii, obchodzą Wielkanoc zgodnie z kalendarzem gregoriańskim.

«« | « | 1 | » | »»
 • TakieTam
  17.06.2015 09:14
  E tam Rosja mówi. Mówi, mówi. Rożne rzeczy mówi. Podziały wśród wyznawców Chrystusa to jeden wielki skandal. Potrzebne są post i modlitwa a wszystko będzie możliwe.

  Bp Rys dobrze mowi o tym:
  youtube.com/watch?v=B-zF1_nUrMo
 • svojak
  17.06.2015 22:22
  Błędne jest stwierdzenie, że prawosławni w Finlandii obchodzą Paschę według kalendarza gregoriańskiego, ponieważ data wyliczania tego święta nie zależy od kalendarza, a obowiązujących paschalii - można więc stwierdzić, że prawosławni Finowie obchodzą Wielkanoc według paschalii zachodnich, nie zaś kalendarza gregoriańskiego. Co do propozycji papieża rzymskiego Franciszka - zaproponował on stałą, niezmienną datę świętowania Święta Świąt. Gdy Święci Ojcowie ustalali zasady wyliczania daty Paschy, mieli swoje głębsze racje i powody - nie starajmy się być mądrzejsi od nich. To zachód w średniowieczu odszedł od tych starożytnych zasad i jedyną możliwą drogą do wspólnego świętowania jest powrót KrK do tych dawnych tradycji.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.